Stan techniczny pojazdów może przekładać się na zmniejszenie kosztów paliwa przy zarządzaniu flotą, co prowadzi do rozwinięcia przewagi konkurencyjnej w branży TSL. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jakie narzędzia wykorzystać, by ułatwić pracę fleet menagerów?
Monitorowanie ciśnienia w oponach
Niskie ciśnienie w oponach przekłada się na większe zużycie paliwa. Potwierdza to Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego, ale też systemy telemetryczne stosowane do monitorowania samochodów ciężarowych. Niewłaściwe ciśnienie ogranicza właściwości jezdne. Wpływa to na większe spalanie paliwa (tym samym wyższe koszty eksploatacyjne), ale także na bezpieczeństwo jazdy.
Podstawowa diagnostyka silnika i innych podzespołów
Za zużycie paliwa odpowiada bezpośrednio stan silnika, filtrów i całego osprzętu stosowanego w samochodzie ciężarowym. Regularny serwis umożliwia powstrzymanie nagłych skoków w utrzymaniu floty. Przy zakupie samochodów ciężarowych nie można kierować się wyłącznie informacjami od producentów – ze względów marketingowych informacje o spalaniu są często nieprecyzyjne. Poza tym w czasie pokonywania trasy kierowca musi mierzyć się z różnymi warunkami, co bezpośrednio wpływa na koszty spalania. By uniknąć korków i długotrwałych postojów, warto korzystać z lokalizacji GPS i stale aktualizowanych map – zachowanie płynności jazdy zmniejsza zużycie paliwa i przekłada się na dłuższą żywotność pojazdów floty.
Trzeba uważać na złą jakość paliwa
Zła jakość paliwa to wyższe spalanie i ryzyko uszkodzenia silnika, dlatego spedytorzy i kierowcy powinni tworzyć wewnętrzną bazę zaufanych stacji na krajowych oraz międzynarodowych trasach, a wszystkie nieprawidłowości natychmiast zgłaszać do instytucji kontrolnych.
Złe zarządzanie ładunkiem i wzrost obciążenia pojazdu
Zbyt duże obciążenie pojazdu zwiększa spalanie, a kierowca ryzykuje w niektórych przypadkach mandatem. Nieprawidłowe obciążenie prowadzi do szybszego zużycia niemal wszystkich podzespołów oraz wrażliwego układu hamulcowego. Jeżeli we flocie występuje wzrost zużycia paliwa, warto zwrócić też uwagę na styl jazdy poszczególnych kierowców. Pomocny jest tutaj system telematyczny WEBFLEET od Webfleet Solutions. Dzięki specjalnej aplikacji kierowca może uzyskać w czasie jazdy wskazówki, które poprawiają efektywność zleceń, ograniczają zużycie paliwa i przyczyniają się do bardziej ekologicznej jazdy.
Monitoring pozwala na identyfikację źródła problemu
Wzrost kosztów utrzymania floty wzbudza niepokój u pracowników branży TSL. Kluczem do jego ograniczenia jest wieloaspektowy monitoring funkcjonowania firmy transportowej w wielu obszarach. System WEBFLEET pozwala na analizowanie stylu jazdy kierowców, a zintegrowany z pojazdami floty umożliwia ocenę stanu technicznego pojazdów. Dzięki temu pracownicy odpowiedzialni za fleet management z wyprzedzeniem uzyskają informację o możliwych problemach i zadbają o terminowe przeprowadzenie przeglądów. Utrzymanie maksymalnej sprawności pojazdów floty w wymierny sposób pozwala na ograniczenie kosztów paliwa, a tym samym zwiększenie wyników finansowych firmy. Inwestycja w dobry system telematyczny tj. WEBFLEET nie tylko ułatwi nadzór nad flotą, ale wesprze przedsiębiorstwo w wielu obszarach jego funkcjonowania – od realizacji zleceń aż po prace administracyjne.
Komentarze
1