Pasek klinowy zaliczany jest do jednego najbardziej istotnych elementów silnika. Dzieje się tak, ponieważ odpowiada on za napędzanie takich podzespołów, jak choćby alternator, pompa wodna, pompa wspomagania, wentylator chłodnicy czy prądnica, w przypadku starczych modeli.

Większość pasków klinowych dostępnych na rynku jest bardzo wytrzymałych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do ich zerwania. Czy można się wówczas bezpiecznie poruszać autem? Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Sklep EBMiA.pl oferujący ogromny wybór pasków klinowych - https://www.ebmia.pl/480-pasy-klinowe podpowiada!

Jaka jest trwałość pasków klinowych?

W dawniejszych latach paski klinowe owiane były złą sławą. Działo się tak, ponieważ ich wytrzymałość była dość niska, przez co należało regularnie sprawdzać ich stan techniczny, aby zapobiec ewentualnym awariom w trasie. Główną bolączką były wówczas słabe materiały, które prowadziły do częstego rozwarstwiania się pasków oraz ich nadmiernego rozciągania. Kord tracił wówczas gumową osłonę i tym samym swoje właściwości wytrzymałościowe. Co ciekawe, ówczesne paski klinowe montowane w samochodach osobowych, były w stanie wytrzymać zaledwie 30 tysięcy kilometrów, choć nierzadko zdarzało się, że sprawiały problemy już po przejechaniu kilku tysięcy. W dzisiejszych czasach, zastosowanie nowoczesnych materiałów i innowacyjnej produkcji sprawiło, że paski są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia.

Dzięki temu są one w stanie przejechać bezawaryjne znacznie więcej kilometrów. Wybierając się w daleką trasę, warto jednak wziąć ze sobą zapasowy pasek, który w przypadku ewentualnej awarii będziemy w stanie założyć i podróżować dalej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie mamy zapasowego elementu, a poprzedni uległ uszkodzeniu?

Czy można podróżować z zerwanym paskiem klinowym?

Jeżeli w czasie jazdy dojdzie do zerwania paska klinowego, możemy mieć dość duży problem z prowadzeniem auta. Możemy się bowiem spodziewać, że przestanie działać układ chłodzący czy układ wspomagania kierownicy. Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzi również, że samochód straci w takiej sytuacji zasilanie. Pasek klinowy jest powiem odpowiedzialny za ruch alternatora, który z kolei produkuje prąd pozwalający na poprawną pracę wielu systemów.

Brak chłodzenia jest jednak najbardziej niebezpieczny w przypadku pękniętego paska, ponieważ może doprowadzić do przegrzania się silnika i jego zatarcia. Jeżeli nie posiadamy zapasowego paska, ale mamy dość blisko warsztat samochodowy, wówczas możemy spróbować awaryjnego dojazdu. Musimy jednak cały czas kontrolować temperaturę silnika. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak zatrzymanie się i przetransportowanie auta na lawecie.

Z czego możemy wykonać awaryjny pasek klinowy?

Ciekawym sposobem jest również stworzenie awaryjnego paska z innych przedmiotów. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zjazdu do najbliższego mechanika, który będzie w stanie udzielić nam profesjonalnej pomocy. W dawniejszych czasach bardzo popularne były paski wykonywane z damskich pończoch. W nowoczesnych samochodach możemy wykorzystać do tego calu na przykład sznurki pochodzące z linki holowniczej lub nieuszkodzone sznurowadła z butów. Możemy również wykorzystać do tego celu wytrzymałą i szeroką smycz do kluczy. Należy pamiętać w takim wypadku, aby awaryjny pasek oplatał rolki i koła pasowe przynajmniej kilka razy. Awaryjny pasek wykonane z codziennych przedmiotów musi być również odpowiednio naprężony. Zbyt słabe naciągniecie może bowiem doprowadzić do ślizgania się go po metalowych elementach i nieprawidłowego działania.

Jak postępować z zastępczym paskiem klinowym?

W przypadku pękniecie paska i zastąpienia go awaryjnym rozwiązaniem należy pamiętać o tym, aby unikać wysokich obrotów obrotów silnika. Powinniśmy więc delikatnie operować przepustnicą i możliwie szybko zmieniać biegi na wyższe. Silnik musi pracować równo, najlepiej na poziomie około 1500-2000 obrotów na minutę. Należy również cały czas kontrolować temperaturę silnika. W przypadku skoku temperatury, powinniśmy możliwie szybko się zatrzymać.

Elementy przeniesienia napędu takie jak koła pasowe, pasy zębate, koła zębate, łańcuchy, sprzęgła i wiele więcej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl