Rozkopaną al. Niepodległości zmodernizuje wykluczona w pierwszej ocenie firma Energopol - Szczecin S.A.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w rozesłanym do mediów komunikacie poinformował, że podpisał właśnie umowę z firmą Energopol - Szczecin S.A., która to przebuduje wschodnią nitkę al. Niepodległości. To wynik powtórzonych czynności badania i oceny ofert złożonych w przetargu na przebudowę al. Niepodległości.

Przypomnijmy, że w zorganizowanym przez ZDiTM przetargu wzięły udział cztery firmy. Najtańszą ofertę złożył Energopol, ale został wykluczony z konkursu. ZDiTM swoją decyzję tłumaczył tym, że „wykonawca w ofercie złożył nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania”. Chodziło o nieodpowiednie doświadczenie, zdaniem ZDiTM, osób które miałyby kierować określonymi pracami przy przebudowie al. Niepodległości. Energopol z decyzją komisji przetargowej się nie zgodził i złożył odwołanie. Pod koniec czerwca Krajowa Izba Odwoławcza uchyliła decyzję komisji przetargowej i nakazała ponowne rozpatrzenie ofert.

Prace na trzy miesiące

W ramach zawartej umowy zostanie przebudowana jezdnia i chodniki, powstanie droga dla rowerów, uporządkowany zostanie systemu parkowania (miejsca postojowe będą zlokalizowane po stronie budynków, a nie torowiska). Przesunięta zostanie także oś jezdni.

Na realizację zadania Energopol ma 3 miesiące od dnia podpisania umowy. Wartość umowy to kwota 5, 5 mln zł brutto.

Protokół odbioru placu budowy po robotach prowadzonych przez SEC został podpisany 25 czerwca. W trakcie prowadzonych przez Energopol prac, SEC wykona nowy wpust wraz z przykanalikiem w rejonie pl. Żołnierza Polskiego.

Komunikacja bez zmian

Al. Niepodległości na odcinku od Bramy Portowej do pl. Żołnierza Polskiego do czasu zakończenia przebudowy pozostaje wyłączona z ruchu. Komunikacja miejska kursuje tak jak podczas prac wykonywanych przez SEC. Tramwaje linii 7 kursują na trasie Krzekowo – plac Rodła. Od Bramy Portowej w kierunku placu Rodła tramwaje jadą al. Niepodległości i al. Wyzwolenia. Nawrót w kierunku Bramy Portowej i dalej Krzekowa odbywa się ul. Matejki i przez plac Żołnierza Polskiego. Nieczynne są przystanki „Dworcowa” i „Wyszyńskiego”.

Autobusy linii 62 jadące w kierunku placu Zwycięstwa kursują z pominięciem ul. Łokietka. Kursy wykonywane są ul. Krzywoustego. Nieczynne są dotychczasowe przystanki „plac Kościuszki” i „Łokietka”. Na placu Kościuszki autobus linii 62 zatrzymuje się na przystanku wspólnym z linią 75.

Zmienioną trasą jeżdżą także tramwaje linii nr 3. Tramwaje kursują w obu kierunkach z pominięciem ul. Dworcowej i Nowej. Kursy wykonywane są ul. Nabrzeże Wieleckie i ul. Wyszyńskiego. Zawieszone są przystanki „plac Tobrucki”. Przystanki „Brama Portowa”, zostały przeniesione są na przystanki autobusów linii pośpiesznych A, B, C, G oraz linii 807 zlokalizowane przy ul. Wyszyńskiego (w kierunku Lasu Arkońskiego) oraz w al. Niepodległości (w kierunku Pomorzan).

Jednocześnie wraz z zamknięciem dla ruchu al. Niepodległości zmieniona jest lokalizacja przystanku „Brama Portowa” dla autobusów linii nocnej 529 jadących w kierunku placu Rodła. Autobusy zatrzymują się w al. Niepodległości na przystanku tramwajowym „Brama Portowa”, zlokalizowanym pomiędzy ul. Dworcową a ul. Wyszyńskiego (stały peron linii 3).