Farmy fotowoltaiczne to w Polsce stosunkowo nowa metoda wytwarzania energii – takie inwestycje stają się jednak coraz popularniejsze. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego gruntu pod farmę oraz jego lokalizacja. Sprawdź, jakie wymagania powinny spełniać tego typu działki i gdzie najlepiej szukać ofert.
Działki pod fotowoltaikę – co je wyróżnia?
Farma fotowoltaiczna, inaczej nazywana elektrownią słoneczną, to instalacja z paneli, które pobierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją w energię elektryczną lub cieplną. Panele znajdują się na konstrukcjach połączonych w szeregowy, równoległy sposób i ściśle ze sobą współpracują. Zasada działania jest więc podobna do przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Lokalizacja farmy czy poziom nasłonecznienia działki mają duży wpływ na efektywność instalacji – jeśli jest ona położona w odpowiednim miejscu, może wyprodukować więcej energii. Jeżeli zatem grunt spełnia wszystkie opisane w tym artykule wymagania, okaże się dobrym miejscem pod taką inwestycję. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie umożliwia wygodny dostęp – jeśli jeden z podzespołów wymaga naprawy, jest ona wówczas stosunkowo łatwa.
Działka pod farmę fotowoltaiczną – wymagania
Aby na działce mogła powstać farma fotowoltaiczna, musi ona spełniać konkretne warunki związane m.in. z:
- wymiarami;
- minimalną powierzchnią;
- ukształtowaniem;
- klasą gruntu.
Farmę fotowoltaiczną można założyć na terenie o klasie ziemi IV lub niższej, a także na nieużytku rolnym. Inwestycja musi być jednak zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, o ile teren jest nim objęty. Jeśli nie, gmina musi traktować farmę jako inwestycję celu publicznego – wówczas założyciel może otrzymać niezbędne pozwolenia. Szerokość działki pod fotowoltaikę musi wynosić co najmniej 50 metrów, a jej wymagana powierzchnia to przynajmniej 2 hektary. Ważne również, aby była ona położona na południe od drzew czy budynków i oddalona od nich na tyle, żeby nie ograniczały one dostępu do promieni słonecznych. Konstrukcje montażowe również nie mogą zacieniać się nawzajem. Równie istotnym warunkiem jest utwardzona droga dojazdowa. Dzięki niej sprzęt niezbędny do stworzenia farmy ma zapewniony swobodny dojazd. Odległość między działką a linią elektroenergetyczną nie powinna być większa niż 500 metrów.
Działki pod fotowoltaikę – oferty na sprzedaż
Wybór gruntu pod instalację fotowoltaiczną to pewnego rodzaju wyzwanie, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert. Ciekawe ogłoszenia widnieją m.in. na stronie Nieruchomości Orange. To działki zlokalizowane w różnych częściach Polski – np. w Rzeszowie, Szczecinie, Wołominie, Sieradzu, Radzionkowie czy Kamieniu Małym. Można znaleźć wśród nich zarówno mniejsze grunty pod fotowoltaikę w kwocie do 1 miliona złotych, jak i większe, warte powyżej 3 milionów. Każdy z nich spełnia wymagania dotyczące powierzchni czy zacienienia.
Budowa farmy fotowoltaicznej – korzyści
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną wiąże się z szeregiem korzyści. Mowa przede wszystkim o energetycznej niezależności. Poprzez niemal całkowitą rezygnację z usług dostawców energii umożliwia ona jednocześnie redukcję kosztów – wzrost cen prądu czy awarie zasilania nie stanowią dłużej problemu. Farmy fotowoltaiczne gwarantują też dostęp do energii przez długie lata – gorsze warunki atmosferyczne nie mają wpływu na ich działanie ani trwałość. Co więcej, odnawialne źródła energii zapewniają duże zyski na przestrzeni lat – prąd wyprodukowany przez farmę można przekazywać zarówno prywatnym przedsiębiorcom, jak i dostawcom z zewnątrz. Kolejnym niezaprzeczalnym atutem farm fotowoltaicznych jest fakt, że stanowią one wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. Panele są w pełni przyjazne środowisku, a przez to, że nie emitują substancji szkodliwych ani zanieczyszczeń, zmniejszają emisję dwutlenku węgla. Grunty pod fotowoltaikę dostępne są zarówno do kupna, jak i do dzierżawy.
Komentarze
0