Jeszcze kilkanaście dni temu w tym miejscu stał legalny, tymczasowy namiot, w którym handel mogła prowadzić pani Joanna, nazwana przez kwiaciarki ze stałych pawilonów z pl. Szarych Szeregów „nielegalną kwiaciarką”. Ostatecznie jednak zdecydowała się wycofać wniosek o handel w tym namiocie, stawiając na większy, ale nielegalny „wigwam”. Ten zniknął dopiero po Wielkanocy.

ZDiTM zamontował stojaki rowerowe we wnęce, gdzie handel miała prowadzić sprzedawczyni kwiatów

– Złośliwość urzędników nie zna granic – tak pani Joanna komentuje decyzję o ustawieniu stojaków rowerowych we wnęce po kiosku. Jak mówi, kilka tygodni wcześniej dostała zgodę, by w tym miejscu prowadzić handel. Zrezygnowała z tego na rzecz większego namiotu, ustawionego nielegalnie na trawniku między drzewami, ale gdy zapowiedziała, że ponownie będzie ubiegać się o pozwolenie na handel we wnęce, to w tym miejscu zamontowano stojaki. 

– Postawiono je specjalnie, by nie udzielić mi zgody na handel w tym miejscu. Pierwotnie miałam zgodę do 28 maja, więc tych stojaków nie było w planach – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl sprzedawczyni.

Pani Joanna zapowiedziała również, że nie będzie już starać się o dzierżawę w tym miejscu. Jak mówi, ma dość i czuje się bezsilna.

Złośliwy jak ZDiTM? „Staramy się, aby ich umiejscowienie nie przeszkadzało pieszym”

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie odpiera zarzuty o złośliwość. Stojaki mają powstawać w różnych punktach miasta.

– W miejscu po kiosku w rejonie placu Szarych Szeregów postawione zostały stojaki rowerowe. Podobne elementy stanęły w ostatnim czasie także na ul. Zawadzkiego przy ul. Klonowica, Zawadzkiego przy rondzie Olimpijczyków, Getta Warszawskiego pomiędzy al. Piastów a ul. Królowej Jadwigi, Ściegiennego pomiędzy al. Piastów a ul. Królowej Jadwigi, Królowej Jadwigi pomiędzy ul. Ściegiennego a ul. Getta Warszawskiego – wymienia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

– W planie mamy również ustawienie nowych stojaków rowerowych także na al. Wojska Polskiego na wysokości skweru Badetki, ul. Sikorskiego przy al. Bohaterów Warszawy w okolicach przychodni, Pułaskiego pomiędzy ul. Sikorskiego a al. Piastów przy Starej Chemii – dodaje rzeczniczka i zaznacza: – Stojaki rowerowe są uzupełnieniem miejskiej infrastruktury, pojawią się przy węzłach komunikacyjnych, w centrum i śródmieściu. Staramy się, aby ich umiejscowienie nie przeszkadzało pieszym, a jednocześnie było jak najbardziej przyjazne i funkcjonalne.

Kiedy kwiaciarki wrócą do swoich pawilonów na pl. Szarych Szeregów? Tego jeszcze nie wiadomo. Handlujące mają nadzieję, że nastąpi to przed 26 maja, czyli Dniem Matki.