Dobiegają końca prace budowlane przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, gdzie powstaje filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Zgodnie z harmonogramem niebawem rozpocznie się kolejny etap, czyli wyposażanie filii. Okoliczni mieszkańcy zwrócili uwagę, że w ostatnich dniach budynek został podświetlony. Za dnia niepozorny obiekt, wieczorem zachwyca. Jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Marcinowski, założenie projektu było takie, by oświetlenie „wydobyło głębię” budynku.

Ceglany budynek z 1884 roku po rewitalizacji wygląda wspaniale. „Próby oświetlenia zakończyły się pomyślnie”

Efektowne oświetlenie budynku widoczne jest już zarówno od strony frontowej, jak i w pobliżu okolicznego kościoła. Iluminacja robi wrażenie.

– Już na etapie projektowania równie istotne było dla nas zadbanie o wygląd i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, jak i zachowanie charakteru budynku z zewnątrz. Dlatego projekt architektoniczny kładł szczególny nacisk na odnowienie, oznakowanie, odpowiednią aranżację i podświetlenie elewacji. W ubiegłym tygodniu na prośbę architektów kierownik budowy sprawdzał, czy oświetlenie działa zgodnie z założeniami. Przechodząc po zmierzchu w okolicach placu, przez kilka dni mogliśmy podziwiać nowe oświetlenie elewacji zewnętrznej zabytkowego budynku, w którym będzie funkcjonowała biblioteka. Próby oświetlenia zakończyły się pomyślnie – mówi Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Pod koniec tego roku ma rozpocząć się ostatni etap prac, polegający na wyposażeniu gmachu nowej biblioteki.

– Jeśli nie pojawią się utrudnienia związane z pandemią, otworzymy się dla czytelników w pierwszym kwartale 2021 r. – dodaje dyrektor Marcinowski.

Nowa biblioteka kulturalnym centrum dzielnicy Drzetowo-Grabowo

Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie ulokowana zostanie w jednym z najpiękniejszych budynków osiedla Drzetowo-Grabowo. To budynek historyczny, wybudowany w latach 80. XIX wieku z przeznaczeniem na szkołę. W okresie powojennym również działała tu podstawówka. W latach 80. XX w. gmach został adaptowany do funkcji biblioteki na potrzeby filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Stał nieużytkowany od października 2009 r.

– Inwestycja miała na celu modernizację budynku biblioteki, która ma pełnić rolę lokalnej placówki bibliotecznej, a dzięki atrakcyjnemu programowi i wyposażeniu także ogólnomiejskiego obiektu kultury. Będzie również miejscem organizacji autorskich spotkań, konferencji czy szkoleń związanych z działalnością instytucji – mówi Krzysztof Marcinowski. – Budynek jest miejscem przechowywania, udostępniania na miejscu oraz wypożyczania książek, czasopism oraz zbiorów audiowizualnych i cyfrowych takich jak: audiobooki, e-booki, filmy oraz muzyki na nośnikach elektronicznych. Jedną z atrakcji filii są dwie sale do gier i zabaw multimedialnych. Oprócz tego przygotowaliśmy różnorodne miejsca dla czytelników – do przeglądania, czytania, odsłuchiwania zbiorów, dostępu do internetu, katalogów – wylicza dyrektor MBP.

Piwnica budynku jest przystosowana do magazynowania aż 53,5 tys. książek. Na poddaszu znajdują się zaplecze gospodarcze i techniczne oraz pomieszczenia do pracy wewnętrznej.