To już XIII edycja konkursu historyczno-literackiego „Przestrzenie Dziedzictwa”. Organizatorzy chcą przekonać młodzież, że historia i zabytki Pomorza Zachodniego nie są gorsze od tych znanych z innych regionów. Na prace czekają do 23 kwietnia br.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich. Zadanie polega na wybraniu wydarzenia, obiektu, osoby z bliższej lub dalszej historii swojej miejscowości (albo dziejów z Pomorza Zachodniego) i skoncentrowanie wokół niego/niej opowieści. 

Połączenie wyobraźni, wiedzy i talentów pisarskich

– Celem konkursowych zmagań jest z jednej strony promowanie kultury języka polskiego i umiejętności pisania, ale również połączenie wyobraźni i talentów pisarskich młodych ludzi oraz ich wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, skomplikowanej historii Pomorza Zachodniego i ich własnych rodzin – mówi Agnieszka Gnat-Leśniańska, sekretarz konkursu.

Jak podkreśla, konkurs umożliwia młodzieży kontakt z obecną jeszcze w rodzinnych opowieściach „żywą” historią i tradycją. Przyczynia się tym samym do tworzenia i umacniania więzi w ramach „małej ojczyzny”.

Forma jest dowolna – może to być zarówno opowiadanie, jak esej, reportaż lub inne gatunki prozatorskie. Objętościowo nie może przekroczyć 10 stron A4. Prace przyjmowane będą do 23 kwietnia. Wyniki zostaną ogłoszone 29 maja, a uroczyste wręczenie nagród – na przełomie września i października. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy.

Pracę konkursową należy przesłać na adres konkurs.zdd@ksiaznica.szczecin.pl – należy opatrzyć ją pseudonimem autora, informacją o typie szkoły, numerem telefonu. Nie może zawierać żadnej informacji identyfikującej jej autora.

Wygrana dodatkowo punktowana przy rekrutacji do szkół średnich

To już 13. edycja konkursu organizowanego przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Książnicę Pomorską. Co ważne – po raz pierwszy znalazł się w wykazie konkursów Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Tym samym wygrana będzie dodatkowo punktowana przy rekrutacji do szkół średnich.

– Autorzy prac twórczo nawiązywali do haseł przewodnich związanych z tematyką Dni Dziedzictwa. Część z nich tworzyło bardzo literackie opowieści, bazujące tylko na bliższej lub dalszej historii regionu. Inni badali i opisywali historie swoich rodzin, miejscowości, przedstawiając swoje prace z detektywistyczną dokładnością – wspomina poprzednie edycje nasza rozmówczyni.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu sprawują Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Zachodniopomorski. Redakcja wSzczecinie.pl sprawuje patronat medialny nad konkursem.

– Komisja konkursowa docenia nie tylko formę literacką prac i piękną, poprawną polszczyznę, ale także rzetelność badawczą, samodzielność w tworzeniu opowieści opartej na wiedzy historycznej oraz zgodności treści opowieści z faktami historycznymi – dodaje Agnieszka Gnat-Leśniańska.