Szczecińscy policjanci odnotowują przypadki dotyczące zawiadomień o niepopełnionym przestępstwie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami takie postępowanie jest karalne. Fałszywe zawiadomienie pociąga za sobą odpowiedzialność prawną – nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Szczecińscy kryminalni w zakresie swoich obowiązków mają między innymi za zadanie weryfikowanie zdarzeń do których dochodzi na terenie Szczecina. Weryfikacja ta ma na celu dokładne ustalenie przebiegu danego zdarzenia, jego okoliczności i tym samym wytypowanie sprawcy. Podczas takich sprawdzeń funkcjonariusze odkrywali, że kilkanaście zgłoszeń dotyczących różnych zdarzeń- to tak naprawdę fikcyjne zgłoszenia.
Tak też było wczoraj w Szczecinie na Niebuszewie, kiedy to młodzi ludzie „ wymyślili” sobie porwanie swojej koleżanki. Chcieli sprawdzić czy świadkowie zdarzenia zawiadomią o tym konieczne służby. Tak też się stało.
Młoda 21 - letnia kobieta zawiadomiła Policję, o tym, że zamaskowane osoby, które weszły do autobusu i siłą wyciągnęli inną dziewczynę, grożąc jej pałką a następnie – wciągnęli do auta. Kobieta która widziała to porwanie zapamiętała numery rejestracyjne pojazdu i natychmiast powiedziała o tym policjantom, którzy podjęli czynności aby zatrzymać sprawców.
Oczywiście po czasie okazało się, że nie było żadnego porwania a młodzi ludzie tylko zbierali dane do swojej pracy na temat reakcji innych osób na popełniane przestępstwo.
Niestety takie zachowanie – nie jest odpowiedzialne i prawidłowe, gdyż generuje poważne konsekwencje. W tą sprawę zostało zaangażowanych wielu funkcjonariuszy, którzy szukali porwanej dziewczyny. Obowiązkiem policjantów jest dbanie o ludzkie zdrowie i życie a robienie sobie żartów z tak poważnych zdarzeń jest nieodpowiedzialne.
Tak naprawdę wszyscy ci młodzi nie zdawali sobie jednak sprawy z konsekwencji własnego postępowania. Możliwe jest, że w sprawie tych młodych ludzi zostanie skierowany wniosek do Sądu dotyczący popełnienia wykroczenia z art. 66. § 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.
Komentarze
0