Na szczecinian już w tym tygodniu czeka niesamowity festiwal. Nie zabraknie gwiazd wielkiego formatu, ale również cennych lekcji dla młodych adeptów gitary. „Moim zamysłem przy wielomiesięcznym tworzeniu programu było ukazanie gitary jako wspaniałego instrumentu sprawdzającego się w wielu gatunkach muzycznych, takich jak flamenco, tango, muzyka hiszpańska i klasyczna”, mówi pomysłodawca Baltic Guitar Days.
W dniach 16-20 czerwca 2021 r. w Szczecinie odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Baltic Guitar Days. Festiwal zgromadzi znakomite grono europejskich gitarzystów, którzy wystąpią w trakcie wieczornych koncertów, oraz międzynarodową grupę 40 wybitnie zdolnych uczestników konkursu.
– Konkurs dla solistów i zespołów kameralnych odbywa się w piątek, sobotę i niedzielę. Kiedy popatrzyłem na listę nazwisk, byłem w szoku. To są najlepsze nazwiska z Europy i Azji, Spodziewam się, że przesłuchania koncertowe będą ucztą – mówi szczeciński wirtuoz, Jakub Kościuszko, pomysłodawca festiwalu. – Mamy w planach lekcje mistrzowskie dla młodych talentów z Pomorza Zachodniego, uczniów szczecińskich szkół muzycznych. Bardzo dbam o to, by młodych jak najbardziej wspierać i by mieli to zapewnione w ramach bezpłatnego kształcenia.
Początek w Filharmonii
Koncert inauguracyjny, Guitar Gala Night Hope 2021, odbędzie się w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w najbliższą środę, 16 czerwca, o 19.00. Wystąpi Jakub Kościuszko i wykona światowe premiery sensacyjnie odkrytych i ocalonych od zapomnienia koncertów na gitarę i orkiestrę brytyjskiego kompozytora Harveya Hope'a.
– Harvey Hope to był człowiek niezwykle ciekawy, był jednym z najbardziej cenionych na świecie wykonawców muzyki barokowej na instrumentach barokowych, które posiadał, a nawet niektóre odbudowywał. Miał wiele talentów. Był samoukiem, jeżeli chodzi o muzykę – opowiada Kościuszko. – Ale nikt nie wiedział, że pisze klasyczne utwory. I wcale nie muzykę stylizowaną na dawną, a iście filmową, napisaną z rozmachem, wyraźnie inspirowaną hiszpańską muzyką gitarową.
I to właśnie taką muzykę usłyszymy na koncercie. Soliście towarzyszyć będzie jeden z najlepszych polskich zespołów, Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Szymona Morusa.
Koncerty w różnych stylach
Kolejne koncerty – zawsze o godzinie 19.00 – i wszystkie pozostałe wydarzenia festiwalu, czyli konkurs, lekcje mistrzowskie, prezentacje instrumentów i gitarowych akcesoriów, odbędą się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Nowowiejskiego przy ul. Staromłyńskiej 13. Wstęp jest bezpłatny, a na stronie balticguitardays.com dostępny jest system rezerwowania miejsc.
– Starałem się to tak ułożyć, by było to atrakcyjne nie tylko dla tych melomanów, którzy szukają najbardziej delikatnych brzmień, ale także dla ludzi, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z muzyką inną, niż ta, z którą na co dzień mamy do czynienia – mówi Kościuszko.
Czwartkowy wieczór – Flamenco Night – upłynie pod znakiem ognia z Andaluzji. Spektakl muzyki i tańca flamenco zaprezentuje najlepsza polska tancerka flamenco Anna Mendak oraz znakomity gitarzysta Rainer Maria Nero wraz z grającym na cajonie Carlosem Ronda Masem.
– Prawdopodobnie będzie to najbardziej efektowny koncert Baltic Guitar Days – przyznaje Kościuszko. – Będzie to koncert muzyki flamenco z pokazem tańca, a wystąpi najlepsza polska tancerka flamenco, Anna Mendak, która w międzyczasie będzie zmieniać suknie. Wszystko będzie niezwykle pełne kolorów.
Towarzyszyć jej będzie na gitarze znakomity muzyk, Rainer Maria Nero, na co dzień mieszkający w Wiedniu, a na instrumentach perkusyjnych zagra Carlos Ronda Mas z Hiszpanii.
Na piątkowy koncert zaplanowano występ duetu Amadeus Guitar Duo, jednak ze względu na nagłe problemy zdrowotne, nie będzie to możliwe.
– Mamy jednak przygotowane plany B oraz C – zapewnia Kościuszko. – Usłyszymy zatem również jeden z najlepszych klasycznych duetów gitarowych świata – Kupiński Guitar Duo.
Do tego organizatorzy przygotowali muzyczną niespodziankę dla publiczności. Bez zmian zagra na Scenie Młodych Piotr Piętal, pochodzący z Gryfic laureat kilkudziesięciu nagród konkursowych.
Podwójny koncert
– Sobota to tak naprawdę dwa koncerty w jednym. Najpierw wystąpi Jerzy Chwastyk, wirtuoz mieszkający w Berlinie. Zaprezentuje on przepiękny program hiszpański, czerpiący z muzyki ludowej Hiszpanii. Będzie to repertuar, który z gitarą naprawdę pięknie się komponuje – zapowiada Kościuszko.
Po przerwie wystąpi duet artystów: Rocco Heins z bandoneonem – instrumentem kojarzonym z tangiem argentyńskim, oraz Mateusz Goraj z gitarą. To będzie niepowtarzalna okazja usłyszeć muzyków razem, ponieważ wcześniej nigdy ze sobą nie grali. Panowie przeniosą słuchaczy do robotniczych dzielnic Buenos Aires, gdzie króluje tango w swej pierwotnej postaci.
– Bandoneon jest podobny w brzmieniu do akordeonu. Do Argentyny został przywieziony przez niemieckich i austriackich imigrantów w XIX wieku. Początkowo instrument ten zastępował organy w kościołach, bo był mały i łatwo było go przenieść. Z czasem został wykorzystywany do grania tanga po klubach i spelunkach – opowiada Kościuszko.
Na Scenie Młodych zaprezentuje się wybitnie utalentowana uczennica szczecińskiego Zespołu Państowych Szkół Muzycznych – Wesna Gierlik.
Grande finale
Virtuoso Night i koncert laureatów – to plan na niedzielny wieczór. W ostatni dzień festiwalu wystąpi jeden z najbardziej cenionych artystów gitarowych na świecie, Chorwat Zoran Dukić.
– Będzie to mocny akcent na koniec, typowy recital mistrza. Dukić zaprezentuje program mieszający muzykę Jana Sebastiana Bacha z Astorem Piazzollą w autorskim zestawieniu – przyznaje Kościuszko.
Na Scenie Młodych zaprezentuje swój wielki talent koszalinianin, Kacper Krężołek. Wystąpią również laureaci tegorocznej edycji konkursu.
Szczegółowy harmonogram festiwalu Baltic Guitar Days dostępny w naszym kalendarzu wydarzeń
Komentarze
1