W lipcu wystartowała V edycja konkursu na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską, magisterską i doktorską. Konkurs jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie studentów tworzeniem prac dyplomowych, które mogą zostać wykorzystane w biznesie. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii (RCIiTT) działające przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Innowacyjna praca dyplomowa

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów z województwa zachodniopomorskiego, którzy obronili swoje prace dyplomowe po 1 lipca 2011. Udział mogą w nim wziąć reprezentanci wszystkich dziedzin naukowych. Chcemy wyłowić takie „prace-perełki”, w których opisywane są innowacyjne rozwiązania, mogące w znaczący sposób podnieść jakość w danej sferze nauki. Dążymy do tego, aby uczestnikami konkursu byli nie tylko absolwenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, ale również studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Morskiej czy innych uczelni – opowiada dr inż. Barbara Jurga-Szlempo, odpowiedzialna za organizację konkursu.

Głównym celem konkursu jest zwiększenie komercjalizacji badań naukowych, dlatego najważniejszym kryterium wyróżniającym zgłoszoną pracę dyplomową, będzie jej innowacyjność. Zależy nam, aby dana praca dyplomowa stanowiła rozwiązanie konkretnego problemu i mogła znaleźć zastosowanie na przykład w przemyśle – kontynuuje pani Barbara.

Termin nadsyłania aplikacji upływa 8 października br., a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na grudzień br. W komisji oceniającej prace zasiądą przedstawiciele: Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (PFP), Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Zachodniopomorskiej Grupy Doradczej oraz firmy Investin Sp. z o.o.. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2011 r. zostało nadesłanych 27 prac dyplomowych, w tym 8 doktorskich, 11 magisterskich i 8 inżynierskich i licencjackich. Zwiększone zainteresowanie naszą inicjatywą wynika z faktu, że wzrasta świadomość przedsiębiorcza wśród studentów, jak również sami wykładowcy zachęcają swych podopiecznych do udziału w tego typu wydarzeniach – tłumaczy Barbara Jurga-Szlempo.

Otwierając drzwi do kariery

W konkursie przewidziano nagrody pieniężne i rzeczowe o łącznej wartości 20 000 złotych. Autor zwycięskiej pracy będzie miał możliwość przedstawienia swoich pomysłów w specjalnie nagranym filmie promocyjnym. W ten sposób nagrodzona idea nowego rozwiązania trafi do szerokiego grona odbiorców, co znacznie zwiększy jej szansę na komercjalizację w sektorze prywatnym. To nie jedyne korzyści wynikające z uczestnictwa. Udział w konkursie otwiera także drzwi do kariery zawodowej. Wielu uczestnikom poprzednich edycji ułatwił on rozpoczęcie studiów doktoranckich, innym zaś – pomógł znaleźć inwestora na realizację własnych koncepcji. Ponadto, z racji tego, że sponsorami są instytucje otoczenia biznesu i inwestorzy, to dzięki ich wsparciu i doradztwu, wielu uczestników wcześniejszych edycji konkursu zdecydowało się na założenie własnej działalności bądź opatentowanie opracowanych rozwiązań.

Konkurs na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską, magisterską i doktorską jest doskonałą propozycją dla studentów, którzy nie chcą z założonymi rękami czekać na to, co przyniesie los. Instytucje wspierające przedsiębiorczość, takie właśnie jak RCIiTT, PFP czy Technopark Pomerania stale zachęcają młode osoby do biznesowego, praktycznego podejścia także w nauce, a uczestnictwo w konkursie na prace dyplomowe z potencjałem komercyjnym to jedna z wielu propozycji na zaprezentowanie siebie i własnych pomysłów.

    

Artykuł został przygotowany w ra­mach kampanii „ICT LAB-MARKET – od wynalazku do produktu” współfinan­sowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kampania prowadzo­na jest przez firmę promocyjną GOS Polska Sp. z o. o. (www.gos-polska.pl) w partnerstwie z Technoparkiem Pomerania (www.technopark-pomerania.pl).

Więcej ciekawych informacji o wspieraniu innowacyjnego biznesu oraz rozwoju branży IT można znaleźć na stronie www.ictlabmarket.spnt.pl.