Gdzie i kiedy?
sobota, 23 lutego 2013, 18:00
Za ile?
60 zł do 31.12.2012, 70 zł od 01.01.2013 do 15.02.2013, 80 zł od 16.02.2013
Wielcy aktorzy w małych formach - "Obłoczni, czyli sen Chopina" w wykonaniu Henryka Talara, Olgierda Łukaszewicza i Grzegorza Walczaka

Muzyka: Fryderyk Chopin

Oprawa muzyczna:
Marta Sołek-Młynarczyk - wokal, sarangi, kamancze gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel
Sebastian Wielądek - kaval, tarogato, lira korbowa, ney, bansuri, duduk, szałamaje, harmonia deptana,
Gwidon Cybulski - wokal, balafon, bęben, cymbały,
Ewa Beata Ossowska - fortepian
 

Spektakl oparty jest na faktach z życia Fryderyka Chopina i jego wieloletniego przyjaciela, Juliana Fontany, będącego jednocześnie wydawcą i popularyzatorem dzieł muzyka. Listy Fontany do Stanisława Egberta Koźmiana i hrabiny Kornelii de Verny rzucają nowe światło na pełną kontrowersji przyjaźń między dwoma artystami. Na podstawie tych listów powstała sztuka, w której narastający konflikt między kompozytorami wreszcie wybucha - ale już w zaświatach. Burzliwe losy Fontany, jego rozczarowania i poczucie niespełnienia w końcu znajdują ujście w bezpośrednich zmaganiach muzycznych z wielkim mistrzem.

Największą zaletą przedstawienia jest muzyka Chopina w niezwykłej etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej, znanej na świecie i koncertującej wciąż na niemal wszystkich kontynentach oraz Juliana Fontany.

Udział w sztuce biorą najwybitniejsi aktorzy polskiego teatru, kina, telewizji i radia. W roli Chopina występuje Olgierd Łukaszewicz, a w roli Fontany Henryk Talar.

Sztuka nie traktuje tematu chopinowskiego w sposób jubileuszowo - akademijny, nie jest też utrzymana w patetycznym tonie, ma momenty swobodne, a nawet żartobliwe.