Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
czwartek, 27 marca 2025, 19:00
Za ile?
darmowe
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie wraz z nowymi rezydentami cyklu TEKHNÉ – Be Aware of Sound zaprasza na wystawę będącej artystycznym laboratorium technoaktywizmu, edukacji i działań performatywnych. Konstelacja, znana przede wszystkim z krytycznego i alternatywnego podejścia do technologii, umożliwiła nawiązanie stałej współpracy podczas otwartych warsztatów. Osoby w nich uczestniczące stały się współtworzącymi ekspozycję.

Widzowie będą mogli zobaczyć eksperymenty z pogranicza nowych technologii, ezoteryzmu, technofeminizmu, czy - jak określają sami twórcy - elektromagnetycznych sztuczek. Jak pozyskać prąd wykorzystując bakterie znajdujące się w błocie z dna Odry? Czy miejskie fontanny mogą stać się masztami radiowymi i czy własne ciało może posłużyć jako przekaźnik prądu? Na te pytania zwiedzający będą mogli szukać odpowiedzi podczas trwania wystawy. Laboratorium pozostanie otwarte do końca wystawy. Za przestrzeń odpowiedzialne będą osoby studenckie z Akademii Sztuki w Szczecinie zajmujące się sztuką dźwięku. Raz w tygodniu (szczegóły wkrótce) zostanie ono aktywowane z udziałem publiczności, która przemierzać będzie kolejne etapy wtajemniczenia w alternatywne procesy technologiczne.

ooooo (zaimek: my) to transuniwersalna konstelacja, która inicjuje, pośredniczy i ułatwia, tworzy i przejmuje projekty oraz zachęca do myślenia, refleksji i działań w odniesieniu do istotnych kwestii społecznych. Ich „otwarta” sieć inspiruje procesy partycypacyjne, wzajemne uczenie się i zbiorową emancypację. Kolektyw tworzą Marthe Van Dessel oraz Isabel Burr Raty.

 

Marthe Van Dessel – technoaktywistka, edukatorka i performerka. Ukończyła nauki polityczne i społeczne oraz projektowanie graficzne i prowadziła badania w Jan Van Eyck Academy w Holandii. Jej praktyka narodziła się podczas przejścia świata analogowego na cyfrowy i dotyczy krytycznego stanowiska technofeministycznego. Tworzy interfejsy, pisze protokoły i buduje urządzenia do audio-wirtualnych występów i wydarzeń performatywnych. Bada strategie (cyfrowej) re-afektacji i wspólnie znajduje sposoby na zhakowanie i dekonstrukcję neoliberalnych i patriarchalnych technologii.

Isabel Burr Raty jest osobą o mieszanych korzeniach chilijsko-belgijskich. Wykłada sztukę nowych mediów w ERG oraz pracuje jako badaczka stowarzyszona w Nadine - Laboratory for Contemporary Arts w Brukseli. Od 2010 roku współpracuje z rdzenną społecznością Rapa Nui na Wyspie Wielkanocnej, archiwizując walkę autochtonów o autonomię. W swoich badaniach artystycznych eksploruje szczeliny między tym, co organiczne a tym, co sztuczne, rewidując pamięć o przyszłości i zacierająć granice między fikcją a rzeczywistością. Jej hybrydowe działania często łączą żywe materiały z mediami analogowymi i cyfrowymi.