Nowy cykl programów „Temat Rzeka” ma za zadanie przypomnieć nam, mieszkańcom Szczecina, miasta położonego nad rzeką i w 20% pokrytego wodami, co to znaczy żyć w mieście nad Odrą.
„Temat Rzeka” ma na celu budowanie lokalnej tożsamości i wskazywanie na szanse rozwojowe Szczecina i regionu. Program pokaże widzom nieznane miejsca, zainspiruje do podejmowania działań oraz ujawni wodną twarz Szczecina. Przekonamy mieszkańców, że wpływ rzeki na miasto jest znaczący i wzrastający.
W ramach projektu planujemy nagranie i emisję 10 odcinków dwujęzycznych, które będzie można bezpłatnie obejrzeć na platformie online: youtube.com/DomKultury13Muz
Premierowa prezentacja kolejnych odcinków z cyklu „Temat rzeka” odbędzie się w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz”.
Godz. 17:00 Premiera pierwszego odcinka filmu z cyklu „Temat Rzeka” pt. „Gaszenie pragnienia, kąpiele i ścieki. Do czego służy rzeka + WOPR (jak zostać ratownikiem)”. Czas trwania: około 40 min
Rola rzeki w życiu codziennym i bezpieczeństwo na wodzie.
Pierwszy odcinek poświęcimy na zapoznanie się z naszą bohaterką. Poznamy jej pochodzenie, poszukamy śladów w mieście, zastanowimy się nad tożsamością rzeki i sprawdzimy do czego jest nam dziś potrzebna. Czy wody z Odry można się napić? Jak zmienia się jej czystość na przestrzeni lat i na co bezwzględnie musimy uważać? Co jada się w mieście nad rzeką i w końcu co ta nazwa oznacza? Spróbujemy także przygotować się na bezpieczne obcowanie z żywiołem. „Temat Rzeka” to program o naszym miejscu na ziemi.
Godz. 18:00 Premiera drugiego odcinka filmu z cyklu „Temat Rzeka” pt. „Hanza, Herringhaus, śledzie i pierniki”. Czas trwania: około 40 min
Historia i architektura Szczecina z udziałem lokalnych pisarzy.
W drugim odcinku programu „Temat Rzeka” spotkamy się ze szczecińskimi pisarzami. Opowiedzą nam oni o swoich przygodach nad Odrą, ale i o odkryciach, których na potrzeby literatury dokonali. Świąteczna odsłona programu przypomni również szczecińskie zwyczaje na przestrzeni wieków, bo czy pierniki tak samo łatwo można było upiec nad rzeką w portowym mieście, jak w głębi lądu? Wspomnimy postać Śledziowego Mistrza, który dawno temu nad Odrą sprawdzał, czy zawartość beczek utrzymała świeżość. A skoro mowa o dawnych czasach, śledziach i świętach Bożego Narodzenia, to nie możemy zapomnieć o… Matce Boskiej Śledziowej. W końcu patrzy na nas już od XVII wieku!
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/564205953229334
29 stycznia
Godz. 17:00 Premiera trzeciego odcinka „Szczecin – misja specjalna (specjalizacje portu w Szczecinie)”.
„Szczecin – misja specjalna” to trzeci już odcinek naszego cyklu przybliżającego mieszkańcom miasta i regionu rzekę Odrę w wielu aspektach. Tym razem rozpoczniemy od pytania, co było pierwsze: port czy miasto? Port w Szczecinie to olbrzymi teren, na którym działa wiele podmiotów. Ta branża to nieodłączny element krajobrazu Szczecina i nasza tożsamość. Przyjrzymy się pracy portu, temu, co do Szczecina wpływa, i co z niego wysyłamy w świat. Jakie są portowe zwyczaje, tajemnice i niespodzianki. Czy przechodząc przez bramę portu w Szczecinie można znaleźć się w Brazylii? Czy za pomocą pilota można obsłużyć coś więcej niż telewizor? I czy port, to bardziej proza, czy poezja?
Godz. 18:00 Premiera czwartego odcinka „Historia wodą pisana (turystyczne szlaki wodne, zmieniająca się rola rzeki w mieście)”.
Czwarty odcinek w całości poświęcimy czemuś, co dawniej definiowało mieszkanie w Szczecinie: turystyce nadodrzańskiej. Dawne szklaki wodne, sposoby na spędzanie wolnego czasu, kształt nadodrzańskich przystani, plaż i komunikacji. Przyjrzymy się od strony lądu i wody dawnym rekreacjom, ale i tym bardziej współczesnym. „Historia wodą pisana” pozwoli widzom przenieść się w czasie do momentów, kiedy Odra była nieodłącznym elementem życia szczecinian i mieszkańców regionu. Odcinek bogato zilustrujemy zdjęciami i obrazami przedstawiającymi życie dawnych szczecinian i to, co oferowały kiedyś nadwodne dzielnice, wyspy, przystanie i porty. Zapraszamy do relaksu nad Odrą!
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1545774216079093
Komentarze
0