Gdzie i kiedy?
Trzebież, Centralny Ośrodek Żeglarski
czwartek, 29 maja 2014, 15:00
Za ile?
wstęp wolny
Kolejny przystanek na Festiwalu KUKUKA to Trzebież i koncert Koza - art.

Stara, rybacka osada leżąca po południowej stronie Zalewu Szczecińskiego, na granicy puszczy Wkrzańskiej. Tu fani grzybobrania i poszukiwacze tropów dzikich zwierząt na pewno znajdą coś dla siebie. Drewno z lasów Trzebieży przez setki lat służyło miejscowym szkutnikom do realizacji ich marzeń do odkrywania mórz i Nowego Lądu. Trzebież jest przystankiem wycieczkowych statków i stąd można było dotrzeć do Altwarp i Szczecina. Ziegenort było słynne z hodowli kóz, stąd obecnie Trzebież to Koza-art.

Od kozy już tylko krok do kobzy – stąd pomysł, by tu właśnie powrócić do tradycyjnych instrumentów muzycznych.

Opieka merytoryczna:
Janusz Jaskulski (Muzeum Instrumentów Muzycznych, Poznań)

Koncert jest skierowany do wszystkich w regionie. W Niemczech w tym czasie jest dzień wolny od pracy (Christi Himmelfahrt), ale chcemy również dotrzeć z ofertą do mieszkańców wielkiej metropolii Szczecina (Metro-Polen).

od 17.00 W czasie i przestrzeni
Woda, wiatr, przygoda - UKS Fala (Trzebież) - żagle na wodzie
Tornado - wielka niespodzianka - CKM Sailing EchoSchool Trzebież

Fundacja Droga Wolna - wolny – bo wierzymy w wolność, wolny bo tworzymy bez pośpiechu. W trakcie warsztatu nie narzucimy tematu, nie wywołamy presji i rywalizacji, sięgniemy po czystą przyjemność swobodnego kreowania - liczyć się będzie to, co jego uczestnikom i uczestniczkom w duszach zagra przy okazji festiwalu Kukuka. Mamy to nadzieję usłyszeć i zobaczyć. Materialnym celem warsztatu są indywidualne badziole, mozaiki i nadruki. Stworzone własnoręcznie z elementów recyklingowych przy wsparciu przyjaźnie nastawionych animatorek.

Projekt Cyrk Zodiak obecnie to partnerskie działanie Stowarzyszenia Tacy Sami i firmy Kompania Marzeń - Paweł Królik. Powstał w 2007 roku z inicjatywy młodych instruktorów, pedagogów i wychowawców. Prowadzone są cykliczne zajęcia cyrkowo-artystyczne, współpracują z innymi organizacjami pozarządowymi, szkołami, placówkami kultury. Z młodzieżą przygotowywane są pokazy i prezentacje umiejętności.
(www.cyrkzodiak.pl)

Paweł Królik - trener pedagogiki cyrku, założyciel i koordynator projektu artystyczno-cyrkowego Cyrk ZODIAK pod patronatem Stowarzyszenia TACY SAMI, organizacja licznych projektów i grup warsztatowych pedagogiki cyrku, trener w Kinder und Jugendzirkus CABUWAZI e.V. w Berlinie, udział w projektach szkolnych, założyciel i członek Teatru Karton ze Szczecina (organizacja licznych spektakli, festiwali i spotkań teatralnych). Właściciel agencji eventowej Kompania Marzeń, aminator, szczudlarz.

Kunstsztuka eko

Warsztaty:
- drewno, materiały, nici, siano/słoma - będziemy wykonywać kukiełki
- dla chętnych kolorowa krepa/papier - do wykonania sztucznych kwiatów

Także prezentacja wykonanych dzieł.

Hanka Billert etnografka - pasjonatka. Kocha pogranicze polsko-niemieckie, przez bogactwo przenikających się kultur. Zbiera i chętnie prezentuje zabytki kultury materialnej i duchowej tego obszaru, a służą jej do prowadzenia rożnych warsztatów i  spotkań z dziećmi.

Wystawa plakatów Leszka Żebrowskiego (Szczecin)

18.00 Uroczyste przywitanie przez mieszkańców i burmistrza Polic, wielkiego podróżnika Aleksandra Dobę

KOZIOŁ W OGRODZIE - muzyka i tańce Wielkopolski, od Oskara Kolberga po współczesność.
wystąpi zespół w składzie:
Romuald Jędraszak - dudy wielkopolskie
Paweł Zawadzki - skrzypce przewiązane

Mikołaj Taberski - kozioł biały weselny
Agata Szulc - skrzypce
Katarzyna i Paweł Liszkowscy - taniec i śpiew

Romuald Jędraszak - mistrz sztuki dudziarskiej z Kostrzyna, utytułowany wirtuoz gry na dudach wielkopolskich i sierszeńkach, laureat wielu konkursów krajowych i zagranicznych, także nauczający na skrzypcach przewiązanych i mazankach w 5 ośrodkach w regionie (Poznań, Stęszew, Połajewo, Stary Gołębin, Szamotuły).

Jednym z jego najbardziej utalentowanych uczniów jest Paweł Zawadzki - student Politechniki Poznańskiej z Kapeli Dudziarskiej "Koźlary" w Stęszewie, którego ostatni laur to 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie "Stara Tradycja" w Warszawie.

Mikołaj Taberski - młody utalentowany koźlarz i dobrze zapowiadający się budowniczy instrumentów dudowych w regionie Kozła, uczeń mistrza Henryka Skotarczyka i Marka Fr. Modrzyka. Wraz z Agatą Szulc tworzą najmłodsze pokolenie kapeli koźlarskiej, przygrywającej do tańca Zespołowi Regionalnemu "Wesele Przyprostyńskie" z Przyprostyni. Swoje muzyczne pasje przejęli od rodziców, którzy nadal są czynnymi muzykami i tancerzami w regionie.

Katarzyna Hełpa-Liszkowska – etnolog, antropolog i menedżer kultury oraz choreograf i instruktor tańca ludowego z 25-letnim stażem tanecznym i ponad 10-letnim stażem instruktorskim. Jako że „tańczyć każdy może” wykorzystuje taniec ludowy podczas warsztatów z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami, a także osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo. Współpracowała w tym zakresie z wieloma instytucjami w kraju i za granicą, w tym z Instytutami Polskimi w Wiedniu, Madrycie i Budapeszcie. 

Paweł Liszkowski – absolwent kulturoznawstwa w WSMHiD w Poznaniu. Jest tancerzem z ponad 15-letnim stażem scenicznym – tańczy od dziecka, a swoje zdolności taneczne szlifował w trzech różnych zespołach tanecznych. Obok tańca jego drugą pasją jest rękodzielnictwo tradycyjne i współczesne - swoje umiejętności zdobywał podczas licznych warsztatów i szkoleń tematycznych, m.in.: plecionkarskich, wyrobu mebli z tektury, plecionkarskich.

Podczas koncertu muzykanci i tancerze zaprezentują kilka tańców i zabaw z różnych zakątków Wielkopolski, przy dźwiękach "rogatych instrumentów", czyli "kozy" i "kozła" /lokalne odmiany dud/. Będą to tańce z Wielkopolski Centralnej oraz Regionu Kozła, m.in.: kłaniany (dupnik), polka węgierka, szewc, a także różne wiwaty, których nie może zabraknąć w wielkopolskim repertuarze oraz taniec szczególny tego wieczora - "koza" i "kozioł". Zaś z udziałem publiczności, wykonany zostanie znany utwór "Pije Kuba do Jakuba", z towarzyszeniem kapeli dudziarskiej.

Opr. Janusz Jaskulski, Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu

Kapela Hałas Trio

Podróż w czasie i przestrzeni. Śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy - nomadów wschodnich rubieży. Piękna muzyka instrumentalna na akordeon, lirę korbową, skrzypce, bęben, gordon, pasterskie flety i drumle. Ludowe piosenki o miłości, życiu i śmierci.  Muzyka, którą gramy to wynik spotkań z autentycznymi muzykantami, twórczego podejścia do archiwaliów i znalezisk etnomuzykologicznych oraz wieloletniej praktyki wykonawczej, doprawionych szczyptą szaleństwa i kroplą melancholii.

Jacek Hałas (akordeon, lira korbowa, śpiew, telenka, drumla)
Absolwent poznańskiej ASP, muzykant, śpiewak, lirnik, tancerz, kompozytor, niespokojny duch. Współtwórca wielu formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych oraz teatralnych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, Xięga, Zegar bije). Zajmuje się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, działalnością edukacyjną oraz komponowaniem muzyki dla teatru. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. 

Alicja Choromańska-Hałas (baraban, gordon)
Artystka - muzyk, rzemieślnik, numerolog, matka czwórki dzieci, wiejski dom i otwarta głowa. Praktykuje wycinankę, kaligrafię, eksperymentalną kuchnię slowfoodową. Wraz z mężem Jackiem - jako kapela Hałasów- zajmuje się tańcem korowodowym i wirowym, działalnością warsztatową i edukacyjną. Od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą (projekt Nomadzi Kultury). 

Maciej Filipczuk (skrzypce, altówka)
Twórca grupy muzycznej Lautari, skrzypek, podróżnik. Współtwórca grupy Transkapela, kapeli Domu Tańca Poznań. Współpracował z Orkiestrą Św. Mikołaja, zespołami Hojra, Harom Jó Barát, Labusznik, oraz Teatrem Pieśń Kozła. Inspiracje muzyczne czerpie ze spotkań z tradycyjnymi muzykami podróżując do Rumunii, Gruzji, Albanii, Armenii, na Węgry, Ukrainę, Litwę. Zajmuje się również kulturą i muzyką Romów i Żydów aszkenazyjskich, a także sakralną muzyką polifoniczną.