Uroczyście przywitają Aleksandra Dobę, rozpalą ognisko i posłuchają zapomnianych dźwięków kozłów, dud i pasterskich fletów. "Koza-art" w Trzebieży już jutro.

Polsko - niemiecki Festiwal KuKuKa, którego celem jest pobudzenie do wspólnego działania mieszkańców regionu położonego nad Zalewem Szczecińskim i w delcie rzeki Odry, już jutro, 29 maja, dobije do leżącego po polskiej stronie portu w Trzebieży. O godz. 17:00 rozpocznie się tam impreza zatytułowana „Koza-art”.

Podobno kiedyś Trzebież słynęła z hodowli kóz, stąd nawiązanie do tych zwierząt. Organizatorzy zaznaczają również, że od kozy do kobzy już tylko krok, więc postanowili podczas tego wydarzenia przypomnieć i powrócić do dawnych instrumentów muzycznych.

Tak więc we czwartek w Trzebieży wystąpią dwa zespoły, które zabiorą uczestników w podróż śladami nieco zapomnianych już dźwięków kozłów, dud czy pasterskich fletów. Grupa „Kozioł w ogrodzie” poza utworami muzycznymi od Oskara Kolberga po czasy współczesne zaprezentuje również kilka tańców i zabaw z różnych zakątków Wielkopolski Centralnej oraz Regionu Kozła. Wśród nich m.in.: kłaniany (dupnik), polka węgierka, szewc, a także wiwaty, których nie może zabraknąć w wielkopolskim repertuarze oraz tańce szczególne, zwłaszcza podczas tego wieczoru - "koza" i "kozioł".

Natomiast w towarzystwie kapeli dudziarskiej i z udziałem publiczności zostanie wykonany znany utwór "Pije Kuba do Jakuba".

Z kolei Kapela Hałas Trio zaprezentuje ludowe piosenki o miłości, życiu i śmierci na akordeon, lirę korbową, skrzypce, bęben, gordon, pasterskie flety i drumle. Będzie to podróż śladami wiejskich grajków, odpustowych śpiewaków, cygańskich taborów, klezmerskich orkiestr i wołoskich pasterzy - nomadów wschodnich rubieży.

Tego dnia też o 18:00 w Centrum Żeglarskim mieszkańcy i burmistrz Polic uroczyście przywitają Aleksandra Dobę, który wrócił ze swojej półrocznej samotnej podróży kajakiem przez Atlantyk.

Na "Kozie-art" nie zabraknie interesujących warsztatów, przy których wykorzystywane będą materiały recyklingowe. Pojawi się też możliwość wykonania kolorowych kwiatów z krepy oraz kukiełek z siana.

"Koza-art" kierowana jest do wszystkich mieszkańców regionu. Organizatorzy serdecznie zapraszają również szczecinian oraz sąsiadów zza Odry, u których 29 maja jest dniem wolnym od pracy.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Zobacz też: KuKuKa powinna działać cały rok