W nowoczesnych obiektach miałyby się znaleźć punkty usługowe, ogrzewane poczekalnie, pomieszczenia kas, ogólnodostępne toalety z pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem, zadaszone poczekalnie od strony peronów i monitorowane miejsca na rowery.

Pod koniec ubiegłego roku PKP S.A. rozpoczęło realizację swojego autorskiego projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych, w ramach którego dotychczasowe niefunkcjonalne obiekty są burzone, a w ich miejscu powstaną zupełnie nowe. Wybudowane stacje mają być ekologiczne, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w rozwiązania znacznie zmniejszające koszty ich eksploatacji. Pilotażowo program objął dworce: Strzelce Krajeńskie Wschód, Mława, Nasielsk i Ciechanów.

- Projekt pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe chcemy w ciągu dwóch lat zrealizować w kilkunastu lokalizacjach. Głównym celem, jaki nam przyświeca, jest poprawa komfortu pasażerów. Podróżni będą mieli do dyspozycji nowoczesne i przyjazne obiekty. Wśród rozwiązań, które będziemy stosować na nowych dworcach, znajdą się panele słoneczne, pompy ciepła i odzysk wody deszczowej – informował w listopadzie ubiegłego roku Piotr Ciżkowicz – członek Zarządu PKP S.A.

Jak donosi Radio Szczecin, bardzo dużą szansę na taką kompletną przebudowę mają dworce w Szczecinie Dąbiu i Goleniowie. PKP S.A. są na razie na etapie dokładnej inwentaryzacji, dzięki której będzie można ocenić stan obiektów oraz koszty wyburzenia i postawienia budynków od nowa. Są też prowadzone rozmowy z potencjalnymi najemcami, zainteresowanymi wynajmem powierzchni w nowych dworcach.

Ostateczna lista 15 dworców będzie znana w połowie tego roku. PKP zapewnia, że na pewno znajdą się na niej dworce z województwa zachodniopomorskiego.