To nie tylko początek nowego roku akademickiego, lecz także początek świętowania wyjątkowego jubileuszu – 40-lecia istnienia Uniwersytetu Szczecińskiego. O tym co przygotowała z tej okazji szczecińska uczelnia, o planach rozwoju i dobrej ofercie edukacyjnej- opowiada prof. dr hab. Waldemar Tarczyński Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Panie Rektorze, te 40 lat działalności US, to okres intensywnego rozwoju, licznych zmian, ale przede wszystkim – czas dążenia do doskonałości w nauce i kształceniu. Przypomnijmy, jak powstawał Uniwersytet, jakie były początki?

Uniwersytet Szczeciński to uczelnia, która przez ostatnie cztery dekady prężnie się rozwijała. W tym czasie osiągnęliśmy samodzielność i dojrzałość. Początki sięgają 1984 r., kiedy na mocy ustawy w wyniku połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej powstał Uniwersytet Szczeciński. Czas powołania uczelni przypadł na okres transformacji ustrojowej, można powiedzieć, że Uniwersytet rozwijał się równolegle z nową Polską, dostosowując się do potrzeb nowych czasów i demokratycznego społeczeństwa. Region w tym czasie szczególnie potrzebował ośrodka akademickiego, który przyciągnie młodych ludzi z różnych zakątków Polski.

Uniwersytet Szczeciński miał i ma ambicje wpływania rozwój miasta i regionu.

Uczelnia od samego początku pełniła ważną rolę w kształtowaniu nowoczesnego społeczno- gospodarczego krajobrazu regionu Pomorza Zachodniego. Kształcimy kadry dla regionalnej gospodarki, popularyzujemy wiedzę, współpracujemy ze szkołami, przedsiębiorstwami i wieloma instytucjami publicznymi. Wspieramy rozwój regionu poprzez innowacyjne badania, rozwijanie kompetencji naszych absolwentów oraz współpracę z interesariuszami. Jako uczelnia publiczna jesteśmy głęboko zakorzenieni w regionie Pomorza Zachodniego, stając się jednym z ośrodków kształtowania polityki regionalnej i promowania zrównoważonego rozwoju. Chcemy, aby jubileusz stał się okazją do tego, by mieszkańcy Szczecina i regionu jeszcze lepiej nas poznali.

Jaki jest dziś Uniwersytet Szczeciński? Co jest mocną stroną uczelni?

40-lecie działalności to dobra okazja do podsumowań, ale także refleksji, jaką uczelnię chcemy tworzyć i jakie wartości nam przyświecają. Dziś Uniwersytet jest miejscem, gdzie pasja spotyka się z wiedzą, miejscem, w którym budujemy mosty pomiędzy nauką a społeczeństwem. Prowadzimy badania naukowe oraz kształcimy studentów i doktorantów w duchu otwartości, samodzielności, uczciwości i tolerancji, służąc społeczeństwu i nauce. Naszą mocną stroną jest po pierwsze bogata oferta edukacyjna, a po drugie klimat - sprzyjający łączeniu nauki z rozwojem osobistym i szukaniem pasji. Dbamy więc nie tylko o jakość kształcenia, ale także stawiamy na to, aby nasi studenci mogli się rozwijać zawodowo i realizować własne zainteresowania.

Dziś w dobie fake newsów, przekłamanych informacji i domorosłych autorytetów to bardzo ważne, aby kształcić przyszłych naukowców i aby naukę popularyzować. Jak ma się nauka w Uniwersytecie Szczecińskim?

Uczelnie są instytucjami społecznie odpowiedzialnymi. Naszym celem jest tworzenie nowej wiedzy, jej przekazywanie i popularyzowanie. Rzetelne badania i przekaz, to podstawa działalności naukowców. Uniwersytet Szczeciński wykazuje wysoki poziom prowadzenia badań naukowych, co potwierdzają wyniki ewaluacji. Nasi naukowcy realizują projekty badawcze i upowszechniające naukę finansowane ze środków ministerialnych. W ciągu ostatnich czterech lat Uniwersytet Szczeciński otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotę ponad 40,5 miliona złotych. Badaczki i badacze Uniwersytetu Szczecińskiego są doceniani w środowisku naukowym. Dowodem na to są między innymi realizowane projekty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, na łączną kwotę 3,4 mln zł. Wymiarem sukcesu Uczelni są jednak nie tylko osiągnięcia w zakresie rozwoju badań naukowych. Społeczność akademicka otwiera się również na wyzwania stawiane przez otoczenie społeczno-gospodarcze, między innymi realizując projekty w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II, na łączną kwotę 3,5 mln zł.

Jakie są plany na najbliższy czas? Wiemy, że 30 września odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego, a następnego dnia będzie miał miejsce Spacerek na Uniwerek. Oba wydarzenia sybmbolicznie rozpoczynają obchody jubileuszu 40-lecia uczelni

Myślę, że rok akademicki 2024/2025 będzie bardzo intensywny i obfitujący w wiele interesujących wydarzeń. Rozpoczynamy inauguracją roku akademickiego, która jest symbolem nowego początku. Bardzo się cieszymy, że do naszej społeczności dołączą nowi studenci pierwszego roku, którzy oficjalnie staną się jej częścią poprzez akt immatrykulacji. Chcemy tego dnia uhonorować również naszych pracowników, wybitnych naukowców oraz działaczy na rzecz Uniwersytetu.

Kolejne wydarzenia w ramach jubileuszu naszej uczelni to m.in. Wykłady Mistrzów, spotkania otwarte dla szczecinian, Święto US, Dyktando uniwersyteckie i wiele, wiele innych, o których będziemy na bieżąco informować.

Natomiast Spacerek na uniwerek, który odbywa się 1 października, to wydarzenie wyjątkowe, szczególnie ważne dla środowiska akademickiego Szczecina. Cieszymy się, że po raz trzeci będziemy mogli zaprezentować nasze uczelnie mieszkańcom miasta. Serdecznie zapraszamy do śledzenia transmisji na naszym uniwersyteckim Facebooku.

Dziękuję za rozmowę

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spacerek na uniwerek, czyli przemarsz środowiska akademickiego rozpocznie się 1 października o godz. 12.00 na Jasnych Błoniach i przejdzie w kierunku Wałów Chrobrego. Zapraszamy do śledzenia startu przemarszu na fb wszczecinie.pl