Mobilna sygnalizacja ponownie zostanie uruchomiona na skrzyżowaniu ulic Walecznych, Pszennej, Mącznej i Poczdamskej. 5 nowych programów ma poprawić sytuację i nie powodować już korków.
Urządzenie sprawne, tylko program nie ten
- Pierwsze testy sygnalizacji pokazały, że urządzenia działają sprawnie, ale pierwotny program sygnalizacji nie zapewnił wystarczającej przepustowości skrzyżowania w ciągu głównych potoków ruchu, w godzinach szczytu popołudniowego – wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZDiTM.
Jak zapowiada teraz sytuacja ma się poprawić. - Dzięki nowym programom, opracowanym na podstawie analizy natężenia ruchu – mówi Pieczyńska. Będzie ich aż 5 i mają już nie powodować korków. - Dodatkowo, aby uwzględnić ewentualny wpływ zamknięcia Mostu Cłowego na rozkład ruchu w Zdrojach, prowadzony był ciągły pomiar w rejonie ulicy Walecznych. Okazało się, że całkowite zamknięcie obiektu dla ruchu samochodowego nie wpłynęło w sposób znaczący na ilość aut poruszających się na tym skrzyżowaniu – wyjaśnia rzezcniczka.
Przez cały miesiąc?
Po uruchomieniu sygnalizacji skrzyżowaniu w Zdrojach przez cały weekend będą się wnikliwie przyglądali pracownicy WGKiOŚ i wykonawca. Jeśli testy przebiegną pomyślnie światła włączone będą także w poniedziałek. Wyłączenie nastąpi w przypadku negatywnych skutków. - Pracownicy magistratu liczą na pozytywne zmiany w rejonie skrzyżowania i kontynuowanie testów do końca miesiąca – zaznacza Pieczyńska.
Jak tłumaczy ZDiTM, mieszkańcy Zdrojów często zgłaszali problemy z wjazdem z ul. Mącznej w ul. Walecznych i ul. Pszenną. Jest to związane z dużym natężeniem ruchu na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Do utrudnień najczęściej dochodzi rano. Z kolei po południu zdarzają się przypadki, że kierowcy chcąc skręcić w lewo z ul. Pszennej w ul. Mączną, tamują ruch. ZDiTM chce poprawić sytuację na tym skrzyżowaniu i rozpatrując dwie możliwości, tj. budowę ronda lub sygnalizacji świetlnej, zdecydował się na testy mobilnej sygnalizacji. Ma ona pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.
Testy sygnalizacji mobilnej o pełnej akomodacji są możliwe dzięki współpracy Gminy Miasto Szczecin z firmą Fabema GmbH oraz Biurem Inżynierskim „DAMART” Kraśniański i Wspólnicy Sp. J. Gmina nie poniesie żadnych kosztów związanych z ustawieniem i działaniem urządzenia.
Komentarze
3