Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisania willi przy al. Wojska Polskiego 95 do rejestru zabytków. To efektowny budynek z wieżyczkami i blankami, nadającymi mu charakter historycznych angielskich posiadłości wiejskich.

Willa zlokalizowana z pobliżu skrzyżowania al. Wojska Polskiego i ul. Królowej Korony Polskiej zostanie przez miasto wystawiona na sprzedaż. Wpis do rejestru pozwoli na objęcie budynku większą ochroną konserwatorską, po tym jak trafi w prywatne ręce.

To jedna z pierwszych willi powstałych w dzielnicy Westend, której zabudowę zainicjował Johannes Quistorp. Jak pisze Marek Łuczak w książce „Szczecin Pogodno, Łękno”, została wybudowana w latach 1875-76 dla kupca i rentiera W. Flügge. Przed wojną budynek kilka razy zmieniał właścicieli, by w 1935 r. zostać wynajęty oddziałowi SS.

Polacy najpierw przeznaczyli efektowną willę dla wojskowych, a później ulokowali tam przedszkole dla dzieci pracowników Stoczni Jachtowej. W 1962 r. w budynku utworzono Rodzinny Dom Dziecka, który działał jeszcze do niedawna.

Miasto na razie przygotowuje willę do zbycia, nie ma więc informacji o cenie wywoławczej, ani o terminie przetargu. Działka, na której stoi willa ma 2654 m2. Dla tego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, więc nie ma zapisów o dozwolonych funkcjach tej nieruchomości.

Obecnie budynek figuruje tylko w gminnej ewidencji zabytków.