W sobotę przed południem Jarosław Kaczyński przedstawi 41 jedynek list Zjednoczonej Prawicy – dowiaduje się portal 300polityka.pl. Celem jest kolejny raz wyprzedzić pogrążoną w chaosie opozycję. Prawo i Sprawiedliwość w Szczecinie jakiś czas temu typowało kandydatów, którzy mają startować do Sejmu i Senatu. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, niemal pewne jest, że liderem listy będzie Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Minister Gróbarczyk liderem listy PiS. Dorówna Joachimowi Brudzińskiemu?
Informację o starcie ministra Gróbarczyka udało się nam potwierdzić w kilku źródłach, choć żaden członek PiS oficjalnie nie chce powiedzieć, że to właśnie ten polityk ma być lokomotywą listy wyborczej PiS:
- Pan Minister Gróbarczyk jest zacnym kandydatem, ale pozwoli Pan, że przyjemność ogłoszenia, kto będzie liderem listy PiS pozostawię Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu – mówi portalowi wSzczecinie.pl Leszek Dobrzyński, szef partii w mieście.
Marek Gróbarczyk jest obecnie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w latach 2009-2015 był europarlamentarzystą PiS startującym z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego. Prawo i Sprawiedliwość szukało osoby, która będzie w stanie zapełnić lukę po dotychczasowym liderze listy Joachimie Brudzińskim. Uznano, że odpowiednim kandydatem będzie minister, który w 2014 roku w wyborach europarlamentarnych zdobył ponad 50 tysięcy głosów.
Jacyna-Witt do Senatu, Kopeć do Sejmu? Wszyscy posłowie chcą walczyć o reelekcję
Inni kandydaci, którzy znajdą się na listach Prawa i Sprawiedliwości pozostają jeszcze tajemnicą. O reelekcję zamierzają ubiegać się wszyscy parlamentarzyści reprezentujący obecnie PiS, czyli Leszek Dobrzyński, Artur Szałabawka, Michał Jach, Rafał Mucha, Sylwester Chruszcz i Krzysztof Zaremba. Nie wiadomo jednak w jakiej konfiguracji ustawieni mają zostać kandydaci. Do Sejmu może wystartować także wiceminister edukacji Maciej Kopeć, który również ma zająć miejsce w pierwszej dziesiątce.
Prawo i Sprawiedliwość ma wyraźny problem z kandydatkami. Z naszych informacji wynika, że w pierwszej dziesiątce dominować będą działaczki spoza Szczecina (w 2015 roku były to Halina Szymańska, Agnieszka Stój oraz obecna zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza, dobrze oceniana przez lokalne władze partii i aktywnie udzielająca się w mediach). Do wyborów parlamentarnych szykuje się Małgorzata Jacyna-Witt, ale popularna i kontrowersyjna radna będzie walczyć o miejsce w Senacie. Nieoficjalnie mówi się także, że z wysokiego miejsca może wystartować radna Stefania Biernat. W 2011 roku radna otarła się o mandat poselski, zajmując czwarte miejsce przy starcie z piątej lokaty. Z radną nie udało nam się skontaktować.
- Na pewno będzie dużo kobiet na liście, w tym na pewno w pierwszej piątce – zapewnia poseł Leszek Dobrzyński.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 lub 20 października. Liderem listy porozumienia wokół Platformy Obywatelskiej będzie prawdopodobnie poseł Arkadiusz Marchewka.
Komentarze
54