W księstwach, którymi władał - w Lotaryngii oraz w Księstwie Dwóch Mostów - wszystko co dobre przypisuje się Stanisławowi Leszczyńskiemu. Król zakładał fundacje wspierające ubogich, którzy wstydzili się żebrać, sierocińce a także stworzył swego rodzaju pierwsze emerytury. Ciekawe acz kontrowersyjne losy polskiego króla i osób z nim związanych przybliży nam otwarta właśnie w Zamku Książąt Pomorskich wystawa.

Stanisław Bogusław Leszczyński, „Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, książę Lotaryngii i Barrois”, do śmierci swego ojca Rafała Leszczyńskiego w 1703 roku pozostawał w jego cieniu. Po konfederacji warszawskiej, występującej przeciwko królowi Augustowi II Saskiemu, znajdował się wyraźnie pod wpływem króla szwedzkiego Karola XII, który doceniając jego dotychczasową działalność, wysunął go jako kandydata do tronu polskiego (w zamian za pewne zobowiązania). Ale na przestrzeni lat Leszczyński z zależnego władcy przeobraził się w monarchę w pełni samodzielnego, który był ceniony za swoje decyzje, który przyjaźnił się z najwybitniejszymi postaciami tamtych czasów, m.in. z Wolterem. We Francji, a szczególnie w księstwach, którymi władał: w Lotaryngii oraz w Księstwie Dwóch Mostów, wszystko co dobre przypisuje się Stanisławowi Leszczyńskiemu. Król zakładał fundacje wspierające ubogich, którzy wstydzili się żebrać, sierocińce a także stworzył swego rodzaju pierwsze emerytury (w Lotaryngii). Był władcą cenionym i pozostaje w pamięci mieszkańców tych ziem – jego imię noszą: plac, akademia, biblioteka, również wina, czekoladki, kafejki.

W 1766 roku Ludwik XV zlikwidował całe dziedzictwo, które pozostawił po sobie Leszczyński. Zgromadzone przez niego dzieła sztuki czy posiadłości trafiły w rozmaite ręce. Dlatego lista instytucji, którym dziękowała kurator wystawy pani Barbara Igielska była długa: Fundacja XX Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Musee des Beaux-Arts de Nancy, Musee Lorrain de Nancy, Muzeum-Zamek w Łańcucie, Zamek Królewski na Wawelu, Bibliotheque-Mediatheque de Nancy, Archiwum Państwowe w Szczecinie itd. Kurator podkreślała szczególnie staranną aranżację przestrzeni wystawy jak i profesjonalne oświetlenie pięknie podkreślające urodę eksponowanych w zamku muzealiów.

Pretekstem do zaprezentowania tak różnorodnych, tak cennych eksponatów związanych z osobą Stanisława Leszczyńskiego, była przypadająca w tym roku 300. rocznica pobytu Króla Polski, Wielkiego Księcia Litwy oraz Księcia Lotaryngii – i jego rodziny na szczecińskim Zamku (na elewacji południowego skrzydła Zamku wisi pamiątkowa tablica). Znajdziemy na wystawie eksponaty związane z rodziną królewską (żoną Katarzyną, córką Marią, królową Francji) oraz osobami, które odegrały istotną rolę w życiu króla. Kurator polecała zwrócić szczególną uwagę na rękopisy, choćby na taką perełkę jak list Augusta II, w którym gratulował Leszczyńskiemu objęcia tronu czy listy córki Marii do ojca. Ponadto na wystawie obejrzeć możemy obrazy olejne, miniatury (gwasz, akwarela), medaliony, kamee, medale, rzemiosło artystyczne, stroje, tapiserie, manuskrypty.

Wystawa otwarta będzie do 31 lipca 2011 r.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wystawy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo z wernisażu, który odbył się 28 kwietnia 2011 r.