Wystarczy zanieść je do lokalu bądź jednej z jedenastu szafek szczecińskiej Jadłodzielni. Wolontariusze zapraszają w poświąteczny piątek (27 bm.) w godzinach 9-17. Przypominamy, co można, a czego nie można przynosić.
Każdego roku w całej Polsce marnuje się około 5 milionów ton jedzenia. Natomiast według danych Głównego Urzędu Statycznego z 2023 roku, niemal 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie.
Jadłodzielnia to miejsce, w którym każdy może podzielić się jedzeniem oraz częstować tym, co jest. Dzięki stowarzyszeniu udaje się uratować tony żywności przed zmarnowaniem. Produkty, które można przynosić, to:
- takie, które sam chciałbyś zjeść,
- takie, które przekroczyły datę minimalnej trwałości „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności „najlepiej spożyć do”,
- wyroby własne np. ciasto, zupa, pierogi.
„Produkty pozbawione oryginalnego opakowania zapakuj w pojemnik, np. słoik. Opisz, co znajduje się w pojemniku i kiedy zostało przygotowane. Jeśli produkt był zamrażany, napisz to na pojemniku” – instruują wolontariusze.
Do Jadłodzielni nie przynosimy surowego mięsa, alkoholu, produktów zawierających surowe jaja (kremy, domowe majonezy), produktów z oznakami popsucia (nietypowy zapach, kolor, nadgniłe, z wydętym wieczkiem), otwartych puszek lub słoików z przetworami i konserwami oraz takich, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami spożywczymi, komunalnymi.
Obecnie na terenie Szczecina znajduje się 11 szafek Jadłodzielni – 9 na lewobrzeżu oraz dwie na prawobrzeżu – przy targowisku „Zdroje” oraz przy DK Krzemień. Jedzenie można również przynosić do lokalu przy ul. Żółkiewskiego 4, który w poświąteczny piątek będzie otwarty w godz. 9-17, a w sobotę – w godz. 9-12.
– Pamiętajmy, że szafki Jadłodzielni to dobro wspólne. Ich sprzątaniem zajmujemy się my, wolontariusze, a nie wyspecjalizowane firmy sprzątające. Dlatego proszę, aby korzystający z nich zostawiali porządek. Dzięki temu będą mogły nam jak najdłużej służyć – apeluje Elżbieta Abramowicz, prezes stowarzyszenia.
Lokalizacje szafek Jadłodzielni Szczecin:
-
rynek Kilińskiego – wejście od ul. Wyzwolenia
-
targowisko Zdroje przy ul. Młodzieży Polskiej 26B
-
przy ul. Nad Odrą 18 przy Wartowni (Stołczyn)
-
przy ul. Łokietka 22 (Śródmieście)
-
przy ul. Szczecińskiej 12 (Warszewo)
-
przy siedzibie Polskiego Towarzystwa Walki z kalectwem przy ul. Wielkopolskiej 32/u1 (Śródmieście)
-
przy skrzyżowaniu ul. Kwiatowej z ul. Okulickiego (Gumieńce)
-
przy ul. Konopnickiej 13 obok tylnej bramy kościoła
-
przy skrzyżowaniu ul. Ruskiej i 9 Maja (wejście na kładkę pieszo-rowerową) (Pomorzany)
-
przy DK Krzemień (Podjuchy)
-
nieopodal katedry przy ul. Grodzkiej (Stare Miasto)
Komentarze
7