Już niedługo, bo w od 7.11 do 7.12.2007 odbędzie się w Szczecinie cykl 7 imprez Westivalu Sztuki Architektury, poświęcony architekturze jako formie sztuki użytkowej, która wg organizatorów i uczestników wydarzenia spełnia wiodąca funkcję zarówno w dziejach historycznych, jak i w kształtowaniu współczesnego świata. To prawdziwy rarytas dla wszystkich pasjonatów tej dziedziny oraz dla tych, którzy interesują się starym Szczecinem, bowiem w ramach festiwalu będzie można obejrzeć materiały związane z nieistniejącymi już fragmentami Miasta Portowego oraz wziąć udział w dyskusji poświęconej problematyce dziedzictwa architektonicznego, i kierunku, w jakim powinna zmierzać architektura miejska…
...a więc nie zabraknie także futurystki - część wizualizacji architektonicznych, które zagoszczą na Westivalu, zostały wybrane spośród dyplomowych i semestralnych prac studenckich, opowieda arch. Barbara Ostachiewicz ze Stowarzyszenia Artystów Polskich, „są to prace nierealizacyjne (...) znajdujących się w Szczecinie obiektów dotyczących kultury (...) budynki użyteczności publicznej, dworce, kluby, teatry (...) obiekty sportowe(...)”.

Będzie można zapoznać się także z pracami realizacyjnymi, które zostały wyłonione w konkursach i otrzymały już pozwolenia na budowę - m.in. szczecińska Filharmonia ( http://szczecin.sarp.org.pl/filharmonia/konkurs.html ), Szkoła Baletowa, Kępa Parnicka i Łasztownia... i nie tylko!

Organizatorami szczecińskiego Westivalu jest Stowarzyszenie Artystów Polskich wespół ze Stowarzyszeniem Twórców i Producentów Sztuki oraz Politechniką Szczecińską (Wydziałem Architektury) i Wyższą Szkołą Sztuki Użytkowej. Pomysł ten zrodził się - mówi arch. Tadeusz Szklarski - gdy „zauważyliśmy (…) że po Polsce krąży cykl filmów, on się zrodził we Wrocławiu, później zawędrował do Krakowa, do Warszawy… plany były na Gdańsk, Poznań, Łódź i po prostu wykonaliśmy telefon dlaczego by nie u nas? (…). Wykorzystując sytuację, że dawno się nic nie działo w tej materii, postanowiliśmy odbudować jak gdyby swoisty rodzaj święta dla studentów architektury, architektów, ludzi interesujących się architekturą miasta (…)”.

Pierwsze 4 dni Westivalu Sztuki Architektury odbędą się w jednym z najpiękniejszych obiektów miasta – wzniesionej w latach 1888-89 Wilii Lentza przy Al. Wojska Polskiego 84, która w dniu dzisiejszym spełnia jeszcze rolę Pałacu Młodzieży - Pomorskiego Centrum Edukacji. Również jej piękne wnętrza będzie można zwiedzić pod przewodnictwem historyka sztuki Macieja Słomińskiego.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ WESTIVAL SZTUKI ARCHITEKTURY?

Szczecin jest miastem wyjątkowym, wiedzą o tym jego mieszkańcy i ci przyjezdni (przejezdni), którzy tak jak m.in. znany wszystkim znakomity polski reżyser Andrzej Wajda, zdążyli się już zakochać w krajobrazie portowych żurawi i pięknej architekturze staromiejskiej, wyrastającej w otoczeniu krętych brukowych uliczek. Poznawanie historii miejsc, z których się wywodzimy bądź, w których przyszło nam mieszkać uczy nas szacunku do spuścizny pozostawionej nam przez dawne pokolenia, wzbogaca wiedzę i kulturę oraz pozwala odkrywać swoją własną tożsamość. To wszystko sprawia, że możemy odnaleźć swoje miejsce i świadomie uczestniczyć w kreowaniu miejskiej rzeczywistości, która przecież nas dotyczy!

Warto wspomnieć, że jedną z perełek, jakie znajdą się na Westivalu będą udostępnione przez Książnicę Pomorską linoryty oraz szkice do nich Andrzeja Wajdy, które reżyser przekazał Książnicy w 2002 r. Obecnie prezentowane są jako ekspozycja stała w Czytelni Sztuki im. Zbigniewa Herberta.

Poza tym przegląd filmów o architekturze pt. "Sztuka Architektury" będzie nie tylko szansą obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych. Pokazy filmowe mają być dla publiczności i zaproszonych gości pretekstem do dyskusji o najważniejszych problemach architektury współczesnego miasta, także naszego miasta!

Otwarcie Westivalu już w środę 7.11.2007 o godz. 19:30 zainicjuje znany m.in. z Portalu Miłośników Starego Szczecina SEDINA historyk Paweł Knap. Tematem wiodącym będzie „Już, nigdy, jeszcze… Podzamcze nieistniejące”. Przedstawione zostaną budzące kontrowersje koncepcje rewitalizacji Starego Miasta - nigdy nie zrealizowane i czynniki, które o braku realizacji przesądziły. Wreszcie starania podjęte na początku lat 80, które mimo komplikacji doprowadziły ostatecznie do zainicjowania procesu rewitalizacji Podzamcza. Celem jest sprowokowanie dyskusji, do której – miejmy nadzieje - przyłączy się jak najwięcej osób.

W programie przewidziane są:

projekcja filmu " Berlin: Symfonia wielkiego miasta" (muzyka do filmu wykonywana będzie na żywo), oraz wystawy towarzyszące:
- ekspozycja: fotoinstalacje Doroty Tolloczko-Femerling
- ekspozycja "ARCHiteksture" Krzysztofa Trzcińskiego
- ekspozycje: "Szczecin nieistniejący... - ... już i jeszcze" - przedstawią arch. Emilia Butkiewicz i arch. Barbara Ostachiewicz - SARP Szczecin


Program na kolejne dni Westivalu:

  • czwartek 8.11.2007, godzina 18.00 - Willa Lentza
    Temat wiodący „Star system - koniec czy kontynuacja”
    Projekcja filmów:
    -"Building the Gherkin"
    -“Budowanie ogórka"
    Dyskusja

  • piątek 9.11.2007, godzina 18.00 - Willa Lentza
    Temat wiodący „Modernizm - trudne dziedzictwo”
    Projekcja filmów:
    -"City of Dreams"
    -"A diary of an eccentric architect"
    - "Miasto marzeń"
    - Dziennik ekscentrycznego architekta"
    Ponadto: ODKRYWANIE ARCHITEKTURY SZCZECINA
    Dyskusja

  • sobota 10.11.2007 - Willa Lentza
    godz. 11.00 - plener wnętrz pałacowych - studenci Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz WSSU
    godzina 17.30 - "Pocztówki z Miejsc" - wystąpienie Macieja Kowalskiego, US i arch. Marek Ostrowskiego
    godzina 18.15 - Temat wiodący „Sztuka i architektura”
    projekcja filmów:
    - "My Architect: A Son’s Journey"
    - "Mój architekt: podróż syna"
    Dyskusja
    godz . 21.00 - Spotkanie towarzyskie i koncert oraz projekcja filmowa - "Menschen am Sonntag"

    Kolejne 3 dni Westivalu odbędą się zgodnie z poniższym programem:


    środa 14.11.2007, godz. 18.00 - Klub Kontrasty - Dzień Architektury PS - inauguracyjne spotkanie z inicjatywy studentów Wydziału Architektury. W programie m.in.: Kabaret Szarpanina ze Szczecina, koncert C4, występ D’ja Marcina Markowskiego.

    piątek 23.11.2007, godz. 18.00 - Klub 13 Muz - sala kominkowa
    "Już, jeszcze, nigdy - Podzamcze nieistniejące" (cz.II) - prezentuje Paweł Knap
    "SZCZECIN ODnowa. Jak zmieniać oblicze miasta? REWITALIZACJA TURZYNA w latach 1993 - 2005" (32 min.) - film przedstawia działania władz Szczecina i Szczecińskiego TBS rozwiązujących różne problemy przestrzenne, techniczne i społeczne przy renowacji kwartału turzyńskiego nr 27. Autorem filmu jest Grzegorz Fedorowski, we współpracy z Leszkiem Foltynem, Januszem Neumanem i Małgorzatą Frymus.
    Dyskusja uczestników spotkania
    piątek 7.12.2007, godz. 18 - Klub 13 Muz - sala kominkowa
    "Szczecin rozszczepiony" - dyskusja o mieście rozumianym jak o złożonym obrazie w odczuciu jego mieszkańców.

    Uczestnikami kreacyjnymi Westivalu Sztuki Architektury są:

    Pomorskie Centrum Edukacji - Pałac Młodzieży
    Książnica Pomorska
    Muzeum Narodowe
    Zamek Ksiażąt Pomorskich
    Szczecinski Park Naukowo-Technologiczny
    Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
    Kub 13-Muz
    Art Top
    PROFIm
    Firma Budowlana ’"Oskar" - Stargard Szczeciński
    Print Shop - cyfrowe centrum druku
    Restauacja Kub 13-Muz
    Patronat medialny:
    Polskie Radio Szczecin 92 FM
    Portal wSzczecinie.pl

    Impreza jest wspierana finansowo przez Gminę Miasto Szczecin.
    Po dokładniejsze informacje dotyczące opisów filmów i wystaw które zagoszczą na łamach Westivalu Sztuki Architektury zapraszam na http://szczecin.sarp.org.pl/westival/
    Fot: Lu-C
    Ilustracje: http://szczecin.sarp.org.pl/westival