Nadszedł czas na produkcję i montaż eksponatów, które wypełnią przestrzenie Fabryki Wody i pozwolą lepiej poznać wodny świat. Gotowa jest już dokumentacja projektowa, a firma MAE Multimedia Art&Education kilka dni temu przejęła pomieszczenia, w których powstanie Edukatorium.

Fabryka Wody zbliża się do momentu, w którym eksponaty i różnego rodzaju urządzenia przybiorą swój docelowy kształt. „Teraz przed wykonawcą ważne zadanie. Po opracowaniu dokumentacji projektowej przyszła pora na produkcję wystawy, jej montaż oraz wykończenie przestrzeni centrum edukacyjnego” – informuje rzecznik prasowy Fabryki Wody Piotr Zieliński.

Tematem przewodnim wystawy edukacyjnej będzie woda oraz jej rola, znaczenie, występowanie i wpływ na życie i cywilizację. Ekspozycja będzie się składać z sześciu bloków tematycznych, a każdy z nich będzie posiadać swojego patrona w postaci danej dziedziny nauki.

Pierwszym blokiem jest „Kosmos”. Znajdą się w nim eksponaty związane z wodą we wszechświecie oraz uwarunkowaniami kosmicznymi umożliwiającymi powstanie życie na Ziemi oraz eksplorację kosmosu. Jego patronem będzie fizyka/matematyka.

Kolejny poziom to „Klimat”, w którym pokazane zostaną powiązania wody z szeroko rozumianymi zjawiskami klimatycznymi oraz ich wpływem na życie na Ziemi. Patronem została geografia. Następny blok to „Ocean” – nawiązujący do wody, która zajmuje większość powierzchni Ziemi. Przedstawiona zostanie w aspekcie życia, rozwoju oraz zagrożeń związanych z wszechoceanem. Patronem jest biologia.

„Człowiek” to blok, w którym pokazana zostanie woda i jej wpływ na życie i rozwój organizmu człowieka. Patronem została chemia. Przedostatnim blokiem jest „Cywilizacja wody”, który ukaże powstawanie i rozwój cywilizacji wokół rzek. Odwiedzający dowiedzą się również jakie możliwości daje woda w codziennym życiu. Patronem jest humanizm. Ostatnim blokiem jest „Hydroinżynieria”, który skupi w sobie wiedzę o wynalazkach powstałych w oparciu o wodę. Patronem jest historia.

Edukatorium ma być dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników bez względu na wiek, możliwości poznawcze, poziom wiedzy oraz ich niepełnosprawności. Koszt przygotowania wystawy to ponad 25 mln zł brutto.

Fabryka Wody to kompleks basenowo-edukacyjny, który powstaje w miejscu dawnej Gontynki. Cała powierzchnia terenu wynosi 5 hektarów, z czego nieco ponad 17 000 m2 stanowić będzie powierzchnię użytkową. W trzykondygnacyjnym budynku aquaparku znajdzie się m.in. 17 wewnętrznych basenów, największe saunarium w Polsce i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Ofertę sportową w Fabryce Wody uzupełni strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią oraz kortami do squasha. W budynku edukatiorium znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie i cywilizację. Koszt prac budowlanych to ponad 349 mln złotych. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Prace budowlane mają się zakończyć w tym roku.