Smakując czeskie piwo i oglądając wystawę, przygotowaną przez bliskich przyjaciół prozaika, będą wspominać w Teatrze Polskim Bohumila Hrabala.

„Śladami Bohumila Hrabala” to wydarzenie organizowane przez Teatr Polski oraz Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki z okazji 100. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych czeskich, a zarazem europejskich prozaików XX wieku.

W środę, 15 października, o godz. 19:00 w Teatrze Polskim zostanie zaprezentowana wystawa pt. „Hrabal, to już sto lat”, przygotowana przez bliskich przyjaciół pisarza – Ivo Krobota, Tomáša Mazala oraz Václava Špale. Będzie można zobaczyć fotografie, ilustracje książek, plakaty filmowe i teatralne, kolaże, rękopisy, a także grafiki Vladimíra Boudníka (przyjaciela i jednocześnie bohatera wielu opowiadań Hrabala - „Czuły Barbarzyńca”, „Piękna Rupieciarnia”, „Dandys w drelichu”).

Odbędzie się również projekcja „Pereł na dnie”, nakręconych na podstawie hrabalowskiej prozy. To pięć krótkich filmów z 1965 roku, które połączyły świeże spojrzenie młodych filmowców z wnikliwą obserwacją paradoksów rzeczywistości (z której słynął Bohumil Hrabal).

Poza tym podczas środowego wieczoru będzie miała miejsce promocja polskiego wydania książki Tomáša Mazala pt. „Praga z Hrabalem” - subiektywnego przewodnika po czeskiej Pradze śladami autora „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, a w Czarnym Kocie Rudym chętni posmakują czeskiego piwa.

Premiera kręconych nad Szmaragdowym „Cór z wody”

Prezentacja debiutanckich „Pereł na dnie” zainspirowała organizatorów wydarzenia do pokazania debiutującej w naszym regionie twórczości audiowizualnej.

W związku z tym podczas wieczoru z Hrabalem zostaną wyświetlone „Córy z wody” - debiut krótkometrażowy pochodzącej ze Szczecina studentki łódzkiej filmówki – Soni Pałęgi (praca dyplomowa Huberta Napierały z wydziału operatorskiego tejże szkoły). W filmie wzięło udział kilkadziesiąt młodych twórców ze Szczecina (m.in. Teatr nie ma, Chór Akademii Morskiej), a spektakularne sceny kręcono przez kilka letnich nocy nad Jeziorem Szmaragdowym.

Oprócz tego będzie można obejrzeć 18-minutowy „Vocuus” z 2012 roku, wyprodukowany przez Centrum Kultury 105 w Koszalinie, w którym zagrali m.in. Marta Żmuda-Trzebiatowska i Maciej Stuhr. Film ten zdobył już kilkanaście nagród na liczących się polskich i zagranicznych festiwalach filmowych.

Tego wieczoru zostanie również zaprezentowanych siedem wideoklipów, zrealizowanych w ostatnim czasie w województwie zachodniopomorskim m.in. do utworów Chorych, Baltic Neopolis Orchestry, S_in City Tribe, Fractal Tree & Jony Ardyn czy Skambomambo Ska. Pokazane będą również krótkie formy muzyczne z Europy.

Bilety na wieczór „Śladami Bohumila Hrabala” kosztują 10 zł. Są dostępne w kasie Teatru Polskiego. Rezerwacja pod numerem tel. 91 433 66 66 lub 508 553 833.

Urodziny Hrabala potrwają dłużej

Dzień później, 16 października, w Piwnicy Kany zaplanowano projekcję polskich debiutów wyprodukowanych przez Studio Munka. Początek o 19:00, wstęp wolny.

Natomiast w piątek, 17 października, w KinoTeatrze STiPS przy Wielkopolskiej 27 zostaną pokazane „Skowronki na uwięzi”. Film w reż. Jiří Menzela, inspirowany doświadczeniami Bohumila Hrabala z odlewni stali w Kladnie, pokazujący codzienne życie dawnych intelektualistów i właścicieli sklepików, którzy w latach 50. w ramach tzw. reedukacji zostali wysłani do pracy na miejscowym składowisku złomu. Film powstał w 1969 roku i natychmiast na ponad 20 lat trafił na półkę. Oficjalna premiera miała miejsce dopiero w 1990 roku na festiwalu w Berlinie, gdzie obraz otrzymał Złotego Niedźwiedzia. Seans rozpocznie się o 19:00. Wstęp jest wolny.