W Szczecinie ma powstać ciepłownia geotermalna o mocy 20 Megawatów. Tym samym byłaby to trzecia tego typu ciepłownia na Pomorzu Zachodnim. – To nie jest przypadek. Mapy geotermalne Polski wskazują, że Szczecin jest jednym z najlepszych miejsc do tego rodzaju inwestycji – mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Obecnie w województwie zachodniopomorskim działają dwie ciepłownie, których źródłami energii są wody geotermalne. Znajdują się w Pyrzycach (15 MW) oraz Stargardzie (14 MW). W bliżej nieokreślonej przyszłości do tego grona ma dołączyć ciepłownia w Szczecinie. W sobotę wojewoda zachodniopomorski podpisał w tej sprawie list intencyjny.

„Rozwiązanie niewątpliwie przyjazne dla środowiska”

– To wydarzenie, na które trzeba patrzeć w szerszym kontekście. Rosja uzależniła zachodnią Europę od źródeł energii. Oczywiście, jedno takie przedsięwzięcie nie zmieni tej sytuacji, ale niezwykle ważne jest, aby regionalnie podejmować takie wyzwania, które pozwolą uniezależniać się od tych tradycyjnych źródeł energii. Energia pozyskiwana ze żródeł geotermalnych jest niewątpliwie przyjaznym środowisku rozwiązaniem – mówił.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego wzięła udział również wiceminister w resortach odpowiedzialnych za środowisko Małgorzata Golińska. Przekonywała o ważnej roli wód termalnych oraz dostrzeżeniu tego surowca przez „inwestorów oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości”. – Mam nadzieję, że wiele miast weźmie przykład ze Szczecina – podkreśliła.

„Bogactwo ciepła geotermalnego w Szczecinie”

– Szczecin dysponuje dużym potencjałem źródeł geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Jako lider w obszarze wytwarzania ciepła, PGE chce wykorzystać tę szansę na produkcję ekologicznego ciepła dla mieszkańców miasta – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Ryszard Wasiłek poinformował, że ciepłownia geotermalna ma powstać w pobliżu elektrociepłowni „Pomorzany”.

– Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie, które zaczynamy ze względu na bogactwo ciepła geotermalnego w Szczecinie będziemy kontynuowali. Kto wie, czy nasze plany o 20 Megawatach i siedmiu otworach, nie zostaną rozszerzone. W ten sposób uzależniamy się od gry związanej z pozyskiwaniem surowców do produkcji energii elektrycznej i ciepła – argumentował.

Kiedy rozpoczną się prace?

W powstanie szczecińskiej ciepłowni geotermalnej zaangażowana będzie także Geotermia Polska. Spółka funkcjonuje od 2019 roku, a jej głównym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (99 proc. udziałów).

– To będzie trudne i czasochłonne przedsięwzięcie, ale damy radę – zapewnił prezes spółki Łukasz Białczak. – W Polsce dysponujemy 6 dużymi projektami geotermalnymi, które łącznie dają nam około 72 Megawat. Dołączenie do nich kolejnego projektu o mocy 20 Megawat, będzie miało znaczny udział. Obecnie nie wiadomo, kiedy miałyby się rozpocząć prace związane z powstaniem ciepłowni geotermalnej. Łukasz Białczak ma nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie mógł przekazać szczegóły projektu.