Przed nami trzecia odsłona inicjatywy pisarskiej, która daje możliwość utalentowanym uczniom szkoły podstawowej wykazać się swoim talentem literackim. W tym roku na wybranych czekają warsztaty z cenionym pisarzem – Markiem Stelarem.

Będzie to już trzecia odsłona inicjatywy pisarskiej skierowanej do uczennic i uczniów szczecińskich szkół podstawowych. Po „Opowiastkach z czasów pandemii” i „Słowach na wolności” czas na „Jazdę z... kryminałem” i zmierzenie się z opowiadaniami o charakterze kryminalnym.

– Tak naprawdę ta edycja powstała, dlatego że same dzieci chcą pisać i mnie do niej namawiały – przyznaje Żaneta Juszkiewicz, pomysłodawczyni projektu. – Poprzednie edycje miały bardzo luźną formę, skupiały się wokół konkretnych tematów. W tym roku chciałam podnieść poprzeczkę. Przed młodzieżą szkolną więc nie lada wyzwanie, ale i bardzo cenna nagroda – warsztaty ze szczecińskim autorem bestsellerowych książek, Markiem Stelarem.

Co trzeba zrobić, by wziąć w nich udział? Do 8 października przesłać prace konkursowe. Spośród nich zostanie wybranych 20 osób, które wezmą udział w warsztatach. Więcej szczegółów, w tym wytyczne dotyczące nadsyłanych prac, jest dostępnych w regulaminie konkursu: http://liniatura.com.pl/jazda-z-kryminalem/

Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. „Nie sądziłam, że o pandemii można pisać w tak kreatywny sposób”

Pierwszą książkę – zbiór opowiadań – stworzono w czasie pandemii, by pokazać, że z każdej trudnej sytuacji można wyciągnąć coś dobrego. Tak powstały „Opowiastki z czasów pandemii”. W poprzednim roku wydano zbiór opowiadań o tolerancji, wolności i równości – „Słowa na wolności”. Inicjatywa jest też sposobem na walkę z panującym stereotypem, że dzieci nie potrafią pisać.

– Dzieciaki są wspaniałe, wystarczy dać im zachętę i możliwości. Jak już sięgną po pióro, porozmawia się z nimi o fabule, bohaterach, poprowadzi negocjacje – tak jak zawsze robi to redaktor – wychodzą bardzo kreatywne opowiadania. Nie sądziłam, że o pandemii można pisać w tak kreatywny sposób w świecie fantasy czy science-fiction – wspomina Juszkiewicz.

Przy poprzednich edycjach pojawiły się opowiadania o smokach, które nosiły maseczki, a gdy była mowa o wolności, powstała historia o kobietach, które nosiły wąsy i walczyły u boku Piłsudskiego. – Ich wyobraźnia nie ma granic i te prace się po prostu świetnie czyta – dodaje.

Tym razem na zwycięzców konkursu czekają wyjątkowe warsztaty z Markiem Stelarem, które odbędą się 11 i 12 października w Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinie. – Marek był u nas w szkole na spotkaniu, wtedy dzieci przygotowały dla niego zagadkę kryminalną. Świetnie się bawił i rzucił, że chciałby jeszcze kiedyś coś z nami zrobić. A teraz nadarzyła się ku temu okazja – mówi Juszkiewicz.

„Łatwo mówić, że młodzi nic nie robią. Ale to my dorośli musimy zadbać o to, żeby mieli ku temu szansę”

Takie warsztaty niosą za sobą nie tylko ogromną wartość emocjonalną, jaką stanowi bezpośredni kontakt z pisarzem, kiedy dzieci widzą, że nie jest to abstrakcyjny twór, a żywy człowiek. To również fenomenalna okazja do tego, by szlifować swój warsztat.

– Marek zna różne techniki budowania fabuły, bohaterów, kreowania zagadek. Dzieci są otwarte i kreatywne, więc liczę na to, że nie będziemy tylko siedzieć i się uczyć, ale będziemy to robić poprzez dobrą zabawę, a to – wydaje mi się – najwłaściwsza droga – przyznaje Juszkiewicz.

– Każda edycja przynosi coś nowego, tym razem bardzo mnie cieszy to środowisko dorosłych, które wspiera młodych. Bo łatwo mówić, że młodzi nic nie robią, nie czytają, nie piszą, nie interesują się. Ale to my dorośli musimy zadbać o to, żeby mieli ku temu szansę – zaznacza Juszkiewicz. – Cieszę się, że mamy tylu partnerów. Robimy, co w naszej mocy, by dzieci pokazały swoją kreatywność poza murami szkoły.