W trakcie spotkania Prezydenta Miasta z Wojewodą i Marszałkiem podpisane zostało porozumienie dotyczące utworzenia w Szczecinie wyższej uczelni artystycznej.
Szczegóły i założenia odnośnie przyszłej placówki powinniśmy poznać do 31 maja br. Podane zostaną m.in. plany finansowania, lokacja, struktura organizacyjna oraz projekt statutu
- Szczecin nareszcie ma realną szansę na powołanie wyższej uczelni artystycznej . Cieszę się, że wspólnie z Wojewodą i Marszałkiem zabiegamy o dobrą inicjatywę dla Szczecina, wierzę, że takich wspólnych dobrych przedsięwzięć w przyszłości będzie więcej - powiedział Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

Najprawdopodobniej już w październiku zostanie złożony wniosek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwcześniej w 2010 roku uczelnia rozpocznie swoją działalność. Jak dotąd wymieniane są kierunki: architektura wnętrz, grafika, plastyka, instrumentalistyka, intermedia, oraz jazz i muzyka estradowa. Prawdopodobną siedzibą szkoły będzie gmach Pałacu pod Globusem.
Nie da się ukryć, że utworzenie publicznej uczelni artystycznej jest jednym z ważniejszych projektów. Znaczenie ma zarówno dla środowiska artystycznego, akademickiego jak i politycznego. Nie trzeba dodawać jak ważna od strony rozwoju miasta jest wizja utworzenia nowej uczelni i wypełnienia tym samym luki kulturowej w naszym regionie.

Aktualnie osoby pragnące zdobyć wyższe wykształcenie artystyczne w Szczecinie decydują się na Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej, której absolwenci otrzymują tytuł magistra sztuki w zakresie Grafiki i Architektury Wnętrz. Z kolei najbliższe artystyczne uczelnie publiczne znajdują się w Gdańsku i Poznaniu.

Szczecińska uczelnia miałaby powstać m.in. z połączenia filii poznańskiej Akademii Muzycznej oraz wymienionej już niepublicznej Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie.

Foto: archiwum