Jeszcze trzy lata temu w tym miejscu w Rozwarowie było jedynie puste pole. Dziś na około 1500 metrach kwadratowych, w szybkim tempie rośnie ponad 4500 drzew i krzewów, tworząc niezwykle gęsty las. Opiekunowie z Fundacji Perspektywa postarali się, aby wszystko dobrze się rozwijało – są tego efekty!
„Zasadziliśmy 38 gatunków rodzimych drzew i krzewów – od buków i modrzewi, po dzikie róże”
— Dzięki metodzie Miyawaki, po trzech latach zasadzony przez nas las wygląda jak mała dżungla. Bardzo się z tego cieszymy — opowiada Agnieszka Tarouquella-Levitan z Fundacji Perspektywa. — Taki las zapewnia dużo chłodu, jest schronieniem dla zwierząt, w tym ptaków oraz owadów — dodaje.
Głównym atutem zalesiania metodą Miyawaki jest fakt, że wszystko dzieje się szybciej. Gdy ten tradycyjny rośnie nawet 100 lat, to w tym przypadku potrzeba nawet dziesięć razy mniej czasu na wykształcenie dojrzałego i w pełni samodzielnego lasu. Sekret tkwi w odpowiednim doborze gatunków roślin, które wzajemnie na siebie oddziałują i się uzupełniają. Dzięki temu wzrost jest zdecydowanie szybszy.
Na Pomorzu Zachodnim powstał pierwszy taki projekt w Polsce. Dziś jest ich więcej
— Lasy Miyawaki są przeznaczone głównie dla miast oraz terenów pozamiejskich, w których usunięto nasadzenia. Sprawdzą się także pomiędzy polami uprawnymi, gdzie brakuje miedz i drzew. Las Miyawaki zatrzymuje wiatr i erozję gleby, zapewnia wzrost bioróżnorodności, daje chłód, oczyszcza powietrze, a także umożliwia sprawną retencję wody — mówi.
Sam sposób takiego zalesiania powstał dość dawno, bo w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Japonii. Przez cały czas swojej działalności Akira Miyawaki, twórca koncepcji, zasadził około 1300 lasów. Natomiast trzy lata temu w zachodniopomorskim Rozwarowie powstał pierwszy polski las Miyawaki. Został on utworzony we współpracy z ekspertami z niemieckiej Wyższej Szkoły Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde, jak również z pomocą około 200 wolontariuszy. Z Pomorza Zachodniego przykład wzięły inne regiony i tzw. lasy kieszonkowe można podziwiać np. w Cieszynie i Poznaniu, jak również w innych miastach i regionach.
Las Miyawaki to dobre miejsce na edukacyjną wycieczkę szkolną
— Staramy się opowiadać o tym pomyśle i o tej metodzie gdzie tylko możemy. Pojawiamy się zarówno na seminariach, jak i prowadzimy specjalne warsztaty dla dzieci bezpośrednio w szkołach. W naszym Tiny Forest mogą nas odwiedzać okoliczni mieszkańcy, uczniowie, wycieczki w trakcie zielonej szkoły, mieliśmy też praktykantów ze szkoły leśnej w Benicach. Zapraszamy wszystkich chętnych do obserwowania rozwoju i wzrostu lasu!
Pierwszy las Miyawaki w Polsce można zobaczyć w Rozwarowie. Zapraszamy do kontaktu z Fundacją Perspektywa!
Komentarze
7