„Nie rozumiem, dlaczego prace nie są prowadzone ręcznie. To nie wygląda dobrze i nie daje większych szans na odzyskanie oryginalnego materiału” – komentuje miejski konserwator zabytków Michał Dębowski. W miejscu historycznej budowli stanie nowa siedziba Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Szczecinie.

O tym, że znaczna część budynku przy ulicy Kolumba 79/80 zostanie rozebrana, informowaliśmy na początku listopada. Teraz do mediów społecznościowych trafiło nagranie, na którym widać ciężki sprzęt usuwający ściany obiektu.

- Bardzo nie chciałem, aby pierwsza z realizacji dotycząca rewitalizacji poprzemysłowej zabudowy ulicy Kolumba odbyła się przez rozbiórkę. Negocjacje z inwestorem i wykonawcą były szczególnie trudne – przyznaje miejski konserwator zabytków Michał Dębowski. – Niestety, przy ponownej ocenie konstrukcyjnej okazało się, że budynek na skutek ponad stuletnich zaniedbań i sposobu posadowienia dosłownie się rozjeżdża.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex, a inwestorem – Wody Polskie. Inwestycja prowadzona jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają zakończyć się w maju 2026 roku (wcześniej była mowa o grudniu 2025 roku), a ich koszt wynosi obecnie 42 mln zł.

Z historycznej zabudowy pozostanie tylko część muru otaczającego dziedziniec oraz ściana parteru od strony ulicy. Jak jednak informuje Michał Dębowski, w szczegółowych warunkach rozbiórki ustalono również o odzyskaniu jak największej ilości cegły oraz sporządzenia inwentaryzacji fotogrametrycznej.

- Oryginalna cegła w największym możliwym zakresie ma zostać wykorzystana przy rekonstrukcji elewacji. Nie rozumiem dlaczego prace nie są prowadzone ręcznie. To nie wygląda dobrze i nie daje większych szans na odzyskanie dużej ilości oryginalnego materiału – uważa Michał Dębowski. Jak dodaje, budynek nie jest wpisany do rejestru zabytku.

Budynek przy ul. Kolumba 79/80 był najniższym obiektem w kompleksie wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a.