Pierwsze centrum sztuki współczesnej w naszym regionie oficjalnie zakończyło prace remontowe. Modernizacja zabytkowego obiektu trafostacji trwała ok. 2 lat i pochłonęła ok.16 mln zł.

 

W wyniku modernizacji na parterze obiektu powstała wielofunkcyjna sala o powierzchni 400 m kw. pozwalająca na realizację projektów z wielu dyscyplin sztuki współczesnej. W Trafo znajdują się także mniejsze sale wystawowe (o powierzchni ok. 108 m. kw) oraz pomieszczenia biurowe. Dodatkowo na drugim piętrze znajduje się antresola, otwarta na salę główną oraz traktat wystawowy z lobby i tarasem widokowym. Na trzecim piętrze znajduje się sala konferencyjna na ok. 25 osób z zapleczem socjalnym. W hallu wejściowym znajduje się bar kawowy, recepcja, szatnia i czytelnia.

To jest niezwykły obiekty, niezwykła renowacja, ale także od strony instytucji to niezwykłe przedsięwzięcie. Pierwsza w Szczecinie galeria sztuki współczesnej. Miejsce gdzie ta sztuka współczesna będzie nie tylko wystawiana, ale także będzie miejscem pracy i twórczości dla studentów Akademii Sztuki – mówi Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina.

 

TRAFO trafostacja Sztuki jest pierwszą tego typu instytucją, która powstała w naszym regionie. Galeria mieści się w zabytkowym budynku transformatorowni przy ul. Świętego Ducha. Budynek TRAFO zaprojektowany w 1912 roku swoim kształtem nawiązuje do mieszczącego się obok kościoła św. Jana Ewangelisty.

Początkowo prace renowacyjne miały zamknąć się w okresie 15 miesięcy, ale z powodu komplikacji modernizacja przedłużyła się o kolejne 9 miesięcy.

W chwili rozpoczynania prac obserwowaliśmy te brzozy na dachu, którego praktycznie nie było i się z tego śmialiśmy. Później gorzko zapłakaliśmy, bo się okazało, że system korzeniowym tych drzew sięga parę metrów w dół. - opowiada Grzegorz Krzywicki, dyrektor oddziału Erbud.

Ze swoją działalnością w murach trafostacji TRAFO ruszy pierwszego sierpnia. TRAFO ma wykorzystać potencjał geograficzny i ściągać do miasta artystów z obrębia Morza Bałtyckiego. Wykorzystane ma zostać także sąsiedztwo z Berlinem.

Projekt TRAFO Trafostacja Sztuki jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

Obiekt jest całkowicie przystosowany do poruszania się w nim osób niepełnosprawnych. Pierwszy wernisaż w Trafostacji Sztuki odbędzie się na początku sierpnia.