Polscy pracodawcy nadal mają nie być zbyt otwarci na przyjęcie do swojego zespołu osoby z niepełnosprawnością, a schorzenie jak epilepsja budzi powszechny lęk. „Tymczasem zatrudniając osobę z epilepsją często pracodawca zyskuje wartościowego, zaangażowanego pracownika” – podkreślają organizatorzy Konferencji o Zatrudnianiu Osób z Epilepsją.

W wydarzeniu udział wzięło 70 uczestników, wśród których znaleźli się zachodniopomorscy pracodawcy i pracownicy (zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego), osoby chorujące na epilepsje, przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych.

Jak stworzyć bezpieczne warunki pracy dla osób z epilepsją?

Przedstawicielka PFRON Mirosława Gejza opowiadała o systemie dofinansowań do wynagrodzeń osób z orzeczeniem o niepełnosprawności z Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji. Reprezentantka PUP w Szczecinie Magdalena Biernacka przedstawiła na co jeszcze pracodawca może otrzymać środki w związku z zatrudnieniem osoby z orzeczeniem oraz jakie kryteria muszą być spełnione. Z kolei przedstawicielka Państwowej Inspekcji Pracy Bogumiła Podyma-Szczerba omówiła przepisy prawa pracy związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.

W drugiej części dyskusji można było dowiedzieć się, jak stworzyć bezpieczne warunki w miejscu pracy dla osób z epilepsją, jakie mity i stereotypy o epilepsji panują wśród społeczeństwa. O samej chorobie opowiadała dr n. med. specjalista neurolog Hanna Podraza, która podkreśliła jak ważną rolę terapeutyczną w życiu osoby z epilepsją pełni praca, której wielu jej pacjentów nie może znaleźć.

Wystarczy rozmowa i dokładne wyjaśnienie

Konferencja w Park Hotelu zakończyła się panelem dyskusyjnym, w którym wystąpiła dr Hanna Podraza, przedstawiciele pracodawców – Paweł Szczyrski koordynator ds. dostępności w UM Szczecin, Łukasz Ubycha - Prezes zarządu HR Inclusion oraz osoby chorujące na epilepsję – Dorota, Natalia i Piotr.

Polscy pracodawcy wciąż nie są otwarci na przyjęcie do swojego zespołu osoby z niepełnosprawnością, a takie schorzenie jak epilepsja budzi powszechny lęk. Tymczasem jest to strach przed nieznanym. Objawy choroby mogą być bardzo różne – od klasycznych napadów po stany chwilowego zawieszenia, czy drżenia kończyn.

„Wystarczy rozmowa pracodawcy z pracownikiem i dokładne wyjaśnienie jak należy postępować w przypadku wystąpienia konkretnych objawów tak aby, każda ze stron czuła się komfortowo”.

Nadchodzi era pracownika

Zdaniem pracodawców biorących udział w panelu, nadchodzi era pracownika i pracodawcy będą coraz częściej sięgali po niewykorzystane zasoby siły roboczej, które stanowią między innymi osoby z niepełnosprawnościami. Dlatego niezwykle ważne jest mówienie o epilepsji i odczarowywanie jej skrajnie negatywnego wizerunku w oczach całego społeczeństwa.

Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat w Szczecinie. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „EPI-AKCJA – kampania na rzecz akceptacji i zwiększenia zatrudnienia osób z epilepsją” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego.

Więcej o EPI-AKCJI: https://fundacjanormalnie.pl/epi-akcja/