Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zaprasza w piątek (8 bm.) do Książnicy Pomorskiej na spotkanie wokół polskiego tłumaczenia książki „Panie Abramson, Pańska synagoga płonie! Historie do szczecińskiej historii” autorstwa Hansa Gerda-Warmanna.
Książka zawiera opisy codzienności pierwszych powojennych miesięcy Szczecina, które są oparte na osobistych przeżyciach autora – życiu wśród ruin, głodu epidemii.
„Główna jej część – szkice o czasach nazistowskich – pomaga zrozumieć, jak ta ideologia doprowadziła do wybuchu II Wojny Światowej, eksterminacji Żydów europejskich, śmierci milionów ludzi i niewyobrażalnego zniszczenia dorobku duchowego i materialnego wielu państw i narodów” – czytamy.
Hans Gerd-Warmann urodził się 15 maja 1931 w Stettinie, w przeciętnej niemieckiej rodzinie. Po wojnie mieszkał w Ratzeburgu (Szlezwik-Holsztyn). Był związany z tzw. Domem Szczecina w Lubece. Po raz pierwszy po wojnie przyjechał do Szczecina w latach 70.
Mieszkając w Niemczech, poświęcił Szczecinowi wiele książek i artykułów. Jedną z nich jest „Herr Abrahamson, Ihre Synagoge brennt! Stettiner Geschichten”. Za przetłumaczenie książki na język polski odpowiada profesor Karol Czejarek. Wydawnictwo zostało poszerzone o rozdział „Stettin/Szczecin – rodzinne miasto Hansa Gerda Warmanna” autorstwa redaktora Bogdana Twardochleba oraz szkic historyczny dr. Tomasza Ślepowrońskiego „Szczecin czasów Hansa-Gerda Warmanna”.
Na spotkanie z twórcami dodatkowego rozdziału zaprasza w piątek o godz. 17:00 szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Miejsce – sala im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej. Wydarzenie poprzedzi o godz. 16:30 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed muralem upamiętniającym Nową Synagogę. W programie znalazł się także koncert „Kryształowy Blask Płomienia” w wykonaniu Olisound Music w składzie Olivia Ohl-Szulik (śpiew) i Paulina Stateczna (instrumenty klawiszowe).
Nowa Synagoga w Szczecinie znajdowała się przy obecnej ul. Dworcowej 9a. Została zbudowana w latach 1873-1875 według projektu szczecińskiego architekta Konrada Krühla. Stanęła na miejscu starszej, drewnianej bożnicy, zwanej Starą Synagogą. Została podpalona przez nazistów w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku podczas antysemickiego pogromu funkcjonującym w historii pod nazwą „nocy kryształowej”.
Kolejna spotkania promocyjne polskiego wydawnictwa książki zaplanowano 15 listopada o godz. 17:00 w siedzibie TSKŻ przy ul. Niemcewicza 1/1 oraz 22 listopada o godz. 17:00 w Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1.
Komentarze
8