Układ ulic wytyczony jeszcze w średniowieczu, pozostałości dawnych fortyfikacji i niekompletna XIX-wieczna zabudowa, wymieszana ze współczesnymi realizacjami. Tak wygląda dziś Stare Dąbie w rejonie ulic Oficerskiej, Mierniczej, Cichej, Lekarskiej i A. Krzywoń. TBS Prawobrzeże szykuje konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rewitalizacji tej okolicy.

Najstarszą część Dąbia łatwo zlokalizować na planie miasta. Wyznaczają ją półkoliste ulice: Koszarowa, Dziennikarska, Cicha, Drukarska, Ustki i trakty wytyczone wewnątrz: Oficerska, A. Krzywoń, Lekarska, Miernicza, Otwocka czy E. Gierczak. Układ ukształtowany jeszcze w średniowieczu.

Zabytki, które przetrwały bitwę o Dąbie

Przy ul. Cichej zachowany jest fragment średniowiecznych murów obronnych z XIII wieku, a przy ul. Oficerskiej można odnaleźć relikty fortyfikacji szwedzkich z I połowy XVII wieku. Najcenniejszymi zabytkami Starego Dąbia są książęcy dworek myśliwski przy ul. Dziennikarskiej (dziś biblioteka) i górujący nad okolicą Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 75-metrową wieżą.

Do gminnej ewidencji zabytków wpisane są okoliczne przedwojenne kamienice, dziś w większości mocno zaniedbane. Przed laty przetrwały ostrzał artyleryjski i bombardowania podczas zaciekłych walk o Dąbie w 1945 r. Historyczna zabudowa większości ulic jest więc niekompletna. Uzupełniana była już w latach 60. i 70. pierwszymi blokami mieszkalnymi. Pojawiły się też współczesne realizacje deweloperów i TBS Prawobrzeże.

Potrzebna rewitalizacja

Już w raporcie z 2010 r. obszar Starego Dąbia zaliczono do terenów zdegradowanych, wymagających rewitalizacji. Postulowano wówczas, że należy przywrócić walory historycznej zabudowy i układu ulic, zharmonizować powojenną zabudowę blokową z kompozycją osiedla, wyprowadzić transport tranzytowy poza historyczne stare miasto, aktywizować społecznie i gospodarczo mieszkańców oraz rozwijać funkcje turystyczno-rekreacyjne.

Obecnie powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Stare Dąbie, a TBS Prawobrzeże szykuje się do konkursu na opracowanie koncepcji rewitalizacji zachodniej części tego obszaru.

Konkurs ma wskazać kierunki przekształceń

– TBS „Prawobrzeże” Spółka z o. o. jest w przededniu organizacji konkursu na opracowanie „Koncepcji urbanistyczno – architektonicznej rewitalizacji obszaru Starego Dąbia w rejonie ulic: Oficerskiej, Mierniczej, Cichej, Lekarskiej i A. Krzywoń w Szczecinie”. Warunki do konkursu sformułowano na bazie: modelu przestrzennego 3D opracowanego przez Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w ramach prac nad projektem planu, wytycznych planistycznych i konserwatorskich we współpracy z Architektem Miasta. Konkurs będzie realizował w sposób kompleksowy liczne cele przestrzenne, społeczne, gospodarcze, infrastrukturalne i będzie wskazywał kierunki przekształceń i przykłady referencyjne dla obszaru Starego Dąbia. Prace nad projektem planu będą kontynuowane i uwzględnią dorobek, wyniki konkursu oraz dyskusję publiki nad przyjętymi rozwiązaniami – poinformował Ryszard Słoka, Sekretarz Miasta, w odpowiedzi na interpelację Marcina Biskupskiego z Koalicji Obywatelskiej (pytał o przyszłość terenu po ryneczku Dąbie).

TBS Prawobrzeże na tym etapie przygotowań do konkursu nie informuje jeszcze o jego szczegółowych założeniach.

Dziennikarską zrewitalizowano już kilkanaście lat temu

Przykład udanej rewitalizacji można znaleźć bardzo blisko. Na początku XXI wieku TBS Prawobrzeże odnowił kwartał między ul. Dziennikarską a Koszarową. Między odtworzone, historyczne kamienice przy Dziennikarskiej wkomponowano współczesne budynki, a od strony ul. Koszarowej powstała nowa zabudowa grzebieniowa. Nagradzany później projekt architektoniczny przygotowało szczecińskie biuro Bams Makowski & Sołdek.