Po dwóch latach zakończył się remont Przychodni Specjalistycznej 109. Szpitala Wojskowego. „Stworzyliśmy warunki do nowoczesnej pomocy medycznej w komfortowych warunkach. Na pewno odczują to nasi pacjenci” – mówi płk Krzysztof Jurkowski.
Spis Treści

Nowa przychodnia to teraz 18 poradni, kilkanaście gabinetów, nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz specjalistyczna i ambulatoryjna opieka w jednym miejscu. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w najbliższy poniedziałek (3 lutego). 

Więcej miejsca dla poradni i gabinetów

– Naszym celem było stworzenie miejsca, w którym cała opieka ambulatoryjna i specjalistyczna znajdują się w jednym miejscu i są oddzielone od hospitalizacji – mówi komendant 109. Szpitala Wojskowego płk Krzysztof Jurkowski. – To nowoczesna placówka opieki medycznej na miarę XXI wieku, która powstała w oparciu o piękny, zabytkowy budynek – podkreśla płk Krzysztof Jurkowski.

Poradnie urologiczna, kardiologiczna, ginekologiczno-położnicza, chorób naczyń i endokrynologiczna zostały wyposażone w nowoczesne ultrasonografy typu Alpinion Medical Systems X-Cube 60. Poradnia okulistyczna posiada nowoczesny tomograf i okulistyczne USG, gabinety stomatologiczne dysponują m.in. tomografem stomatologicznym, a pracownia mammografii otrzymała nowoczesny mammograf.

Jak jednak podkreśla płk Krzysztof Jurkowski, to „tylko część nowego sprzętu, którym dysponują gabinety”.

Zachowali modernistyczne detale

Pomimo gruntownego remontu, w przychodni udało się zachować modernistyczne detale z początku XX wieku. Na klatkach schodowych znajdziemy oryginalne barierki, w poczekalniach pacjenci mogą oglądać mozaikowe kompozycje, a wejście do przychodni zdobią oryginalne lampy.

Budynek przystosowany jest do osób niepełnosprawnych – na piętrach nie ma dodatkowych schodów, a między nimi można przemieszczać się windami. Administracja przychodni znajduje się teraz na ostatniej kondygnacji, która wcześniej była nieużytkowanym poddaszem.

Remont Przychodni Specjalistycznej 109. Szpitala Wojskowego wraz z jej wyposażeniem kosztował ok. 46,5 mln złotych, z czego 43,4 mln złotych pochodziło z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozostałe pieniądze (3,1 mln złotych) pochodziły z własnych środków 109. Szpitala Wojskowego.