Muzyka odgrywa wielką rolę w terapii dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami psychicznymi – o tym będzie można się przekonać podczas specjalnego sobotniego koncertu „Między Strunami”. Usłyszymy m.in. „Cztery pory roku” Vivaldiego.
„Między strunami” to wydarzenie zorganizowane z okazji Światowego Dnia Muzyki i Ogólnopolskiego Dnia Osób z Afazją Rozwojową. Będzie się składać z trzech części – koncertu smyczkowego, wizualizacji przestrzenno-ruchowej oraz muzycznych występów solowych z elementami ruchowymi i wokalnymi. Wystąpią podopieczni Niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych Dzwoneczek oraz dorośli ze Stowarzyszenia A TO MY.
– Podczas koncertu zaprezentujemy interpretacje utworu „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w wykonaniu orkiestry składającej się z ośmiorga młodych skrzypków – dzieci z sieci Niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych Dzwoneczek – i dyrygenta, Wojciecha Króla ze Stowarzyszeni A TO MY. Zagramy też krótkie fragmenty instrumentalne tego utworu reprezentujące poszczególne pory roku w wykonaniu duetów. Następnie orkiestra pod prowadzeniem Marty Kołłątaj-Szymańskiej ze Stowarzyszeni A TO MY zagra dynamiczny utwór „Oczy czarne” z repertuaru Marka i Wacka – zdradza Oskar Chmioła, nauczyciel muzyki i muzykoterapeuta.
Druga część wydarzenia przybliży widzom, jak wygląda odbiór dźwięków i złożoności doświadczeń sensorycznych u osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych i komunikacyjnych, a to wszystko przy użyciu 40 par skrzypiec.
W ostatniej, trzeciej części wydarzenia wystąpią absolwenci sieci Niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych Dzwoneczek, którzy zaprezentują swoje indywidualne predyspozycje będące efektem długotrwałej pracy zespołu nauczycieli i specjalistów.
– Problem afazji rozwojowej jest obecnie mało znany w Polsce, a jest ona coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem u dzieci. Wczesna diagnoza i odpowiednie działania terapeutyczne pozwalają poprawić funkcjonowanie tych osób i prowadzą do ich usamodzielnienia się w przyszłości. Ważne jest, by zwrócić uwagę na fakt, że dzięki aktywnemu słuchaniu i praktycznemu muzykowaniu każde dziecko rozwija się dynamicznie a szczególnie dzieci z zaburzeniami funkcjonowania – podkreśla Chmioła. – Na uwagę zasługuje również fakt, że zaburzony odbiór rzeczywistości sprawia, że zachowania osób z tymi zaburzeniami mogą być błędnie interpretowane np. jako „niegrzeczne” lub „egoistyczne”, co z kolei bywa dla nich bardzo krzywdzące i przyczynia się do pogłębiania ich zaburzeń, zamykania się w sobie, zwiększania stresu, niechęci itd. Tym bardziej zachęcamy, aby poświęcić chwilę i obejrzeć ten performance i poszerzyć swoją wrażliwość oraz świadomość społeczną.
Na wydarzenie „Między Strunami” organizatorzy zapraszają do Przedszkola Terapeutycznego Dzwoneczek przy ul. 5 lipca 1. Wydarzenie transmitowane będzie również na żywo na Facebooku: https://www.facebook.com/atomyautyzm. Koncert rozpocznie się w sobotę, 1 października, o godz. 12:30.
Komentarze
0