Festiwal zaczął już anektować miejską przestrzeń! Instalację stworzoną przez Lumpa, znanego na całym świecie, szczecińskiego streetartowca, od pewnego czasu można zobaczyć na ścianie budynku przy pl. św. Piotra i Pawła. Częściowo odrestaurowany neon z zakładów Wiskord i plakaty z 20 lat festiwalu, to główne elementy dzieła, które jest identyfikacją wizualną tegorocznej edycji Spoiw Kultury, festiwalu, który rozpocznie się 23 czerwca prezentacją spektaklu „Gęstość zaludnienia” na szczecińskiej Łasztowni.
Poszukiwanie łączności trwa
Różne nurty i formy sztuki realizowane głównie w otwartej przestrzeni miejskiej oraz poszukiwanie łączności między odległymi stylistycznie formami artyzmu i ekspresji. Takimi założeniami kierowali się od początku organizatorzy Festiwalu Artystów Ulicy, który aktualnie nosi nazwę Spoiwa Kultury. Formuła tego wydarzenia zmieniała się przez lata.
- Ostatnie dwie edycje festiwalu kumulowały wiele wydarzeń w zaledwie jedną dobę. Tym razem chcemy ten czas rozciągnąć i spowolnić. Każdy z siedmiu dni ukierunkowany będzie na pogłębione spotkanie z jednym z ważnych dla nas obszarów - mówi Dariusz Mikuła, dyrektor Teatru Kana. - Będą to spotkania z najważniejszymi nurtami i tematami, które były podejmowane podczas całorocznej działalności naszego Ośrodka - dodaje.
Prolog i prezent dla założyciela teatru
Prolog festiwalu miał miejsce na początku czerwca. Zaprezentowano wówczas spektakle zrealizowane przez dwie działające od roku przy Kanie grupy młodzieżowe: t.kanka i Połowisko. Inscenizacje „Pęknięcia” oraz „To były akacje”, to efekt warsztatów, które działy się w tym miejscu i są symbolicznym urodzinowym prezentem dla Zygmunta Duczyńskiego, założyciela i dyrektora artystycznego Teatru Kana, którego „zawsze najbardziej interesowało to, co młode, nowe, nieobliczalne, błądzące”.
Dziady i głosowe misterium
W części zasadniczej festiwalu przywołana zostanie kolista symbolika Tygodnia. Każdy z 7 dni wiąże się z podjęciem jednego tematu albo prezentacją jednego zespołu teatralnego. Dzień Pierwszy (23 czerwca, godz. 20.00), to pokaz spektaklu „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” Teatru Kana (na motywach książki noblistki Swietłany Alieksijewicz) na Łasztowni. Inscenizacja zostanie w tym roku zaprezentowana w Japonii, na pewno warto zobaczyć ją wcześniej...
W kolejne dni będzie można zobaczyć m.in.: inscenizację „Dziady polsko-japońskie/Soreisai” Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej (24 czerwca), „Blaszany bębenek” w wykonaniu Teatru Teatredr z Raciborza (25 czerwca) oraz "EMDR" – dzieło ukraińskiego twórcy Pawła Jurowa (dzień później). Piątego dnia festiwalu niemiecka grupa Marjus & Markus przedstawi w Teatrze Lalek Pleciuga spektakl „IBSEN: GHOSTS“ (dla widzów dorosłych), a w kościele św. Jana Ewangelisty nastąpi misterium, łączące dwie bardzo ważne tradycje muzyczne. Przekaz monodyczny, jednogłosowy, pochodzący z terenów Roztocza, w wykonaniu zespołu ludowego „Jarzębina” , zostanie skonfrontowany z polifoniczną tradycją, którą kultywuje zespół Riho Ensemble, pochodzący ze Swanetii, znajdującej się na północnym zachodzie Gruzji, w najwyższych zamieszkałych partiach Kaukazu.
Wybuchowa orkiestra na łące
Od drugiego dnia począwszy, zwieńczeniem festiwalowych wrażeń będzie wieczorna Muzyczna Łąka Spoiw, „działająca” obok teatru. Szczególnie ciekawie zapowiada się w tym kontekście Dzień Szósty, kiedy to o 21.00 wystąpi w tej przestrzeni wybuchowa i bardzo energetyczna portugalsko-amerykańska Orkestra Mendoza (w której występuje dwóch muzyków znanej grupy Calexico). Wcześniej tego samego dnia (28 czerwca) na Łasztowni wiele razy już zapraszany do Szczecina, Teatr Akhe z Rosji, pokaże spektakl „Democracy” (o świecie namalowanym... ropą naftową).
Biesiada artystyczna na finał
Dzień Siódmy (29 czerwca), najbardziej wypełniony wydarzeniami, będzie czasem Urodzin Ulicy, integracji, rodzinnego spotkania, sąsiedzkiej, przyjaznej biesiady przy dźwiękach muzyki, oraz powrotu do idei pierwszej edycji festiwalu: Międzynarodówki Buskerów. Prestidigitatorstwo najwyższej klasy, „sztuczki magiczne, ekstrawagancki rower i stół ogniowy przeciwpożarowy”, zaaplikuje widzom Tavo Tavinskyz Argentyny, a poza tym będzie można zobaczyć także m.in. spektakl „Bazar” Rufiego Rafiego czy „Life Short Stories” Matthiasa Romira z Niemiec (zbiór wizualnych anegdot o znaczeniu i szaleństwie życia). Program finału festiwalu potrwa dziesięć godzin - od 12.00 do 22.00.
Festiwal „Spoiwa Kultury 2019“ został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Teatr i Taniec. Spektakl „IBSEN: GHOSTS” pokazany zostanie dzięki wsparciu Goethe-Institut.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Szczegółowy program SPOIW Kultury dostępny jest w naszym kalendarzu wydarzeń: https://wszczecinie.pl/festiwal_spoiwa_kultury_2019_program,id-30965.html?d=2019-06-23
Komentarze
0