Rozpoczęła się rekrutacja firm do powstających budynków Technoparku Pomerania. 65% nowych powierzchni biurowych, które udostępnianie będą na początku 2015 roku, zajmą start-upy i młode rozwijające się firmy, a 35% lokator strategiczny. 

W Technoparku znajdą się również otwarte przestrzenie przystosowane do pracy indywidualnej i zespołowej, z których bezpłatnie korzystać będzie mógł każdy, a także sale konferencyjne, inkubator przedsiębiorczości, największa w regionie serwerownia oraz przedszkole i lunch bar. Obecnie dzięki wsparciu Technoparku na rynku działa 75 firm IT – są to byli i obecni lokatorzy inkubatora przedsiębiorczości oraz firmy wirtualne i stowarzyszenia IT.

Nowe lokale w 2015

Od stycznia br. na placu budowy Technoparku Pomerania prowadzone są zarówno prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz nowych budynków, jak i przygotowania do montażu elewacji. Udostępnianie nowych powierzchni kolejnym firmom zaplanowano na początek 2015 roku, ale Technopark już rozpoczął rekrutację przyszłych najemców.

W nowych budynkach Technoparku swoje siedziby będą miały zarówno start-upy technologiczne, którym oferowane będą preferencyjne ceny najmu, jak i firmy już działające na rynku, które powierzchnię biurową wynajmować będą na warunkach komercyjnych.
Prowadzimy już rozmowy z firmami, które chciałyby pełnić rolę lokatora strategicznego - mówi Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania – Wspólnie będziemy organizować barcampy, warsztaty i duże konferencje dla firm IT. Będzie to miejsce pełne pozytywnej energii, która sprzyja rozwojowi biznesu.

Dynamiczny rozwój szczecińskiej branży IT zapewni również doradztwo biznesowe – Wszystkie firmy będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci porad prawnych i biznesowych, usług z zakresu promowania ich działalności, pomocy w pozyskiwaniu finansowania czy ułatwiania kontaktów z naukowcami i samorządem – dodaje Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Co-working...

W rozbudowanym Technoparku znajdą się także sale konferencyjne i otwarte przestrzenie z bezpłatnym Wi-Fi, z których korzystać będą nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT.
Co-working to przestrzeń około 150 m2, która oferować będzie usługę tzw. „bezpiecznego startu” – bez konieczności wynajmowania biura będzie tam można pracować i korzystać z doradztwa biznesowego. Ofertę przygotowujemy z Fundacją Netcamp, wspierającą rozwój branży IT w regionie oraz Fundacją Aegis, która organizuje m.in. Hackerspace – cykliczne spotkania pasjonatów nowoczesnych technologii – wyjaśnia Katarzyna Witkowska.

...i Strefa (ma)geeka

Inną przestrzenią wspólną będzie tzw. „Strefa (ma)geeka” o powierzchni 250 m2. Będzie ona zaaranżowana mobilnie – znajdą się tam ruchome stoły i tablice, które będzie można swobodnie ustawiać w zależności od potrzeb –
Strefa będzie przystosowana głównie do kreatywnej pracy zespołowej. Miejsce będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych bez konieczności rezerwacji – dodaje Witkowska.

W parku działać będzie także nowoczesny lunch bar oraz przedszkole dla dzieci lokatorów. Do dyspozycji najemców będą również pokoje z miejscami do wypoczynku dla przedsiębiorców, którzy w branży nowoczesnych technologii często pracują nad projektami po kilkanaście godzin na dobę. Ponadto w jednym z trzech powstających budynków mieścić się będzie największa w regionie serwerownia, z której usług korzystać będą nie tylko lokatorzy Technoparku, ale także inne szczecińskie firmy, administracja publiczna oraz sektor medyczny. Nowe budynki sąsiadują bezpośrednio z rewitalizowanym parkiem miejskim.

Jest już 18 firm, 5 stowarzyszeń i 33 lokatorów wirtualnych

W obecnie funkcjonującym obiekcie parku swoją siedzibę ma 18 młodych firm technologicznych i 5 stowarzyszeń IT. Ponadto Technopark ma 33 lokatorów wirtualnych, którzy również korzystają z biznesowego wsparcia. Od października 2010 roku do października 2013 roku zawarto łącznie 66 umów z firmami – w tym 37 z lokatorami mającymi fizycznie siedzibę w Technoparku Pomerania. Aż 92% ze wszystkich inkubowanych przedsiębiorstw nadal funkcjonuje na rynku i rozwija swoją działalność.

Działalność Technoparku Pomerania ukierunkowana jest na rozwijanie innowacyjnej przedsiębiorczości w regionie, wspieranie lokalnych przedsiębiorców oraz zwiększanie atrakcyjności miasta dla zagranicznych firm. Koszt inwestycji to 100 mln zł, z czego 40% wynosi dofinansowanie unijne.