W holu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy niesamowity filar, który jeszcze do grudnia 2012 roku był niezauważany przez interesantów. Wszystko się zmieniło po przeprowadzeniu prac konserwatorskich, nikt przechodzący obok nie minie go obojętny, ale też nie jest to dziwne. Kolumna w końcu nabrała barw.

 

Prace renowacyjne przebiegały pod nadzorem konserwatora zabytków. Filar został oczyszczony z wtórnych warstw malarskich, pobrano 8 próbek do badań laboratoryjnych, na podstawie których ustalono kolorystykę obiektu. I teraz nie ma szarości, jest za to niebieski, brązowy, czerwony, żółty... pełna paleta.

Filar ma 2,55 metra wysokości i wykonany jest z kamienia naturalnego oraz piaskowca polichromowanego. Zawiera ornament o formach roślinnych i zoomorficznych. Stylem odpowiada renesansowi niemieckiemu z elementami nawiązującymi do późnego baroku. Twórcami kamiennego filara był Karl Schilling z Berlina oraz C.F. Forster z Riesa, natomiast polichromię zaprojektował prof. August Oetken z Berlina i Adolf Dittmer ze Szczecina.

 

Jest to niezaprzeczalne piękno, które kryje się w murach tego ponad stuletniego budynku. Co jeszcze się kryje? Urok detali urzędu będziemy mogli przedstawić sami, wysyłając zdjęcia na konkurs fotograficzny „Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w szczególe”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie zdjęcia detalu architektonicznego znajdującego się wewnątrz lub na zewnątrz stuletniego budynku ZUW. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących z różnych grup wiekowych, zarówno amatorów, jak i profesjonalnych twórców zamieszkałych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego kryje wiele tajemnic. Jego architektura zawiera szczegóły, na które na co dzień nie zwracamy uwagi – mówi Andrzej Grabski, dyrektor Biura Obsługi Gospodarczej ZUW. - Chcielibyśmy, żeby uczestnicy konkursu uważnie przyjrzeli się urzędowi i znaleźli ciekawostki, które zazwyczaj umykają załatwiającym różne sprawy klientom urzędu.

Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie wydawnictwo albumowe z pracami uznanych fotografików. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w czerwcu 2013 podczas uroczystego wernisażu nadesłanych fotografii. Prace z wypełnioną karta zgłoszenia i podpisanymi oświadczeniami należy przesyłać od 18 marca do 30 kwietnia. Więcej informacji nt. konkursu.

Zabytkowy budynek ZUW był budowany przez 5 lat, od 1906 do 1911 roku. Głównym projektantem obiektu był Paul Kieschke. Budynek składa się z pięciu skrzydeł, ma dwa zamknięte dziedzińce i dwie wieże. Obiekt charakteryzuje się stylem północnoniemieckiego renesansu. Budynek ocalał niemal nienaruszony naloty w okresie II wojny światowej. Wiele z pomieszczeń w urzędzie zachowało swój oryginalny wystrój. Niegdyś w tych murach mieścił się urząd Rejencji Szczecińskiej, biura instytucji morskich i służbowe mieszkanie prezydenta rejencji.

Od 2011 roku – czyli od 100 rocznicy obiektu – budynek jest udostępniany zwiedzającym. Za tydzień kolejna odsłona szczegółów ZUW.