Leonarda Ćwirko, Ryszard Podporski i Marcin "Yperyt" Przydatek odwzorowali w swoich pracach najbardziej charakterystyczne miejsca historycznych Podjuch. Każde z nich zostało opisane przez Jakuba Olszewskiego, pomysłodawcę i autora publikacji - "Stare Podjuchy w malarstwie i rysunku".
Najpierw była wystawa grafik w bibliotece w Podjuchach. Teraz 40 z prezentowanych tam prac trafiło do wydanego właśnie albumu. Można zobaczyć w nim np. jak wyglądał tutejszy ratusz czy jak przed laty prezentował się dworzec.
- Chciałem, żeby w całościowym ujęciu zaprezentowane zostały najważniejsze miejsca, od razu kojarzące się wszystkim miłośnikom historii Podjuch. Zarówno te z „górek”, jak i znad Odry. Powstał w ten sposób pewien rodzaj przewodnika po przedwojennych Podjuchach – mówi Jakub Olszewski.
Coś innego niż wcześniej
To już jego czwarta publikacja opowiadająca o tym osiedlu. Wcześniej ukazały się: „Historia poczty w Podjuchach”, „Historia kolei w Podjuchach 1877–2017” oraz zeszyt „Podjuchy i Regalica” (współautorem jest Liliana Gierczak). Wszystkie ilustrowane były starymi fotografiami. Teraz, w najnowszym albumie, zdjęcia było tylko punktem wyjścia dla artystów, by odtworzyć wygląd przedwojennych Podjuch.
- Chciałem zrobić coś innego. Nie powielać wcześniejszych pomysłów. Przedstawić historię Podjuch w przystępnej i ciekawej formie – tłumaczy Jakub Olszewski. - Chciałbym serdecznie podziękować autorom pięknych prac, którzy włożyli wiele wysiłku, żeby album wyglądał jak najlepiej. Często na podstawie niewyraźnego zdjęcia potrafili stworzyć piękną grafikę.
Jak można kupić?
Album „Stare Podjuchy w malarstwie i rysunku" kosztuje 20 zł. Najłatwiej zamówić go bezpośrednio kontaktując się z autorem. Np. za pośrednictwem facebooka i profilu Podejuch – Stare Podjuchy. Będzie też okazja do nabycia książki podczas organizowanych przez Jakuba Olszewskiego spacerów po Podjuchach.
O najnowszej publikacji będzie można na pewno porozmawiać w Podjuszańskim Klubie Dyskusyjnym w pizzerii Gredo przy ul. Krzemiennej 1. Podczas najbliższego spotkania, 27 marca, gośćmi będą autorzy książki „Kościoły Starego Szczecina, czyli legendy w gotyckiej cegle zaklęte” – znany szczeciński legendziarz Mirosław Wacewicz oraz Marcin "Yperyt" Przydatek, który współtworzył również album o Podjuchach.
Komentarze
2