Szczecin ma swój skarb, który trzyma w głębokich piwnicach przy ulicy Jagiellońskiej. Szczecinianie nie wiedzą o nim zbyt wiele, a szkoda, bo produkt ten godny jest swojego miasta. Chodzi oczywiście o Starkę.

Niepowtarzalność szczecińskiej Starki

 

Niektóre osoby powiedzą, że to wódka, ale jest to pewne uproszczenie. Starkę możemy raczej uznać za osobny gatunek alkoholu.

Na całym świecie tylko Szczecińska Wytwórnia Wódek „Polmos” S.A. jest producentem oryginalnej Starki wytwarzanej zgodnie z recepturą sprzed 500 lat.

Przedsiębiorstwo z grodu Gryfa ma w tej materii spore tradycje i szczyci się Starkami, które leżakowały w piwnicach nawet 60 lat.

 

Narodziny Starki

 

Kinga Knap, specjalistka ds. marketingu opowiedziała nam o korzeniach Starki. Legenda głosi, że pierwszy raz stworzono ją ponad 500 lat temu a swoje powstanie zawdzięcza pewnemu zwyczajowi powszechnemu wśród polskiej Szlachty. W dworkach szlacheckich przy okazji narodzin chłopca zakopywano w ziemi beczkę z alkoholem pędzonym z żyta, którą wydobywano dopiero wtedy, kiedy syn się żenił i wypijano na przyjęciu weselnym. Z biegiem lat udoskonalano recepturę, również w Szczecinie, który stał się producentem Starki właśnie z powodu doskonałych warunków, jakie panowały i panują w głębokich piwnicach przy ulicy Jagiellońskiej.

 

Podziemia otwierają swe podwoje

 

Od niedawna jest możliwość zwiedzenia podziemi, gdzie leżakuje najbardziej tajemniczy z polskich alkoholi. Żeby to zrobić, należy zebrać minimum grupę 10 osób i zgłosić chęć zwiedzenia piwnic. Przy grupie piętnastoosobowej koszt odwiedzin wynosi 50 złotych od osoby. Niby sporo, ale zwiedzanie połączone jest z degustacją ekskluzywnych alkoholi produkowanych przez Szczecińska Wytwórnię Wódek „POLMOS” S.A.

 

Szambelan triumfuje

 

Ale szczeciński Polmos to nie tylko Starka. Produkuje się tutaj również inne alkohole. Ostatnio splendor firmie przyniosła wódka Szambelan, która odniosła spory sukces na konkursie w San Francisco, zdobywając złoty medal i dystansując inne, znane marki alkoholi. Polmos z grodu Gryfa produkuje również… whisky Chamberlain’s, które także leżakuje w szczecińskich podziemiach i nawiązuje do najlepszych szkockich tradycji. Inne produkty to Pomorska Gorzka, której receptura jest przyrządzana na nalewach z 40 różnych ziół i owoców łącząc w sobie łagodną goryczkę i słodycz. Natomiast Winiak Jubileuszowy oparty na najwyższej jakości destylacie winnym swój bukiet i złotobrązowy kolor zawdzięcza wieloletniemu leżakowaniu.