Rady osiedli finansowane w systemie grantowym, częstsze posiedzenia i głosowanie w wyborach na jednego radnego, a nie cały blok – to część zmian proponowanych przez miejskich urzędników. Teraz czas na opinie mieszkańców w ramach konsultacji społecznych.
– Przedstawiamy propozycje statutów rad osiedli, zawierające wiele nowych rozwiązań i zasad – mówi Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina. – Mają one przede wszystkim zachęcić rady do większej aktywności, zarówno pod kątem zgłaszanych inicjatyw, jak i realizacji bieżących zadań czy utrzymywania kontaktu z mieszkańcami swoich osiedli.
Najważniejsze propozycje
Wyższą aktywność radnych mają zapewnić częstsze posiedzenia (nie rzadziej niż raz na dwa miesiące), których harmonogram będzie na bieżąco publikowany. Nie będzie stałej kwoty przeznaczonej z budżetu miasta na każdą radę osiedla, tylko zaproponowano system grantowy. Dieta przysługiwać miałaby tylko przewodniczącemu rady miasta (teraz może ją otrzymywać jeszcze jedna osoba), w wysokości 20 procent diety przewodniczącego rady miasta (obecnie jest 15 procent).
Duże zmiany proponowane są w systemie wyborczym. Przede wszystkim chodzi o likwidację głosowania na bloki, w które formowali się kandydaci (każdy wyborca miał bowiem w zależności od wielkości okręgu 8 lub 11 głosów), a później wzajemnie za sobą agitowali. Poza tym, wprowadzony miałby zostać próg frekwencyjny na poziomie 5 procent ważnie oddanych głosów, po przekroczeniu którego przydzielone zostaną mandaty. W ogóle nie będzie wyborów, jeśli liczba kandydatów jest mniejsza od liczby miejsc do obsadzenia.
W jaki sposób mieszkańcy mogą zabrać głos?
Miejscy urzędnicy czekają teraz na opinie i uwagi mieszkańców. Konsultacje społeczne ruszyły 13 grudnia i potrwają do 13 stycznia.
Otwarte spotkanie konsultacyjne zaplanowano na środę, 8 stycznia, o godzinie 17 w sali sesyjnej rady miasta przy placu Armii Krajowej 1.
Można też wypełnić formularz konsultacyjny, który jest dostępny:
– w wersji elektronicznej na stronie internetowej: konsultuj.szczecin.pl;
– w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miasta Szczecina przy pl. Armii Krajowej 1 w Szczecinie, obok urny umieszczonej w przedsionku przy wejściu prezydenckim (środkowe skrzydło urzędu) oraz w filii urzędu miasta na Prawobrzeżu przy ul. Rydla 39-40.
Wypełnione formularze można wysyłać na adres jbaranows@um.szczecin.pl, wrzucać do urny w przedsionku przy środkowym wejściu do urzędu miasta lub wysłać tradycyjną pocztą pod adres: Wydział Gospodarki Komunalnej, pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin.
Komentarze
2