To już ostatnie godziny głosowania na "Modernizację Roku 2013". W konkursie w kategorii Kultura o tytuł walczy szczecińska Trafostacja Sztuki. Nasza galeria zajmuje aktualnie 2. miejsce z nieznaczną stratą do lidera. Głosowanie kończy się w piątek o godz. 12:00.

Szczecińska Trafostacja Sztuki bierze udział w ogólnopolskim konkursie i walczy o najwyższy laur – statuetkę i tytuł „Modernizacji Roku”.

Głosować można na stronie http://www.modernizacja-roku.pl/plebiscyt, klikając na przycisk "Zagłosuj", pojawiający się po najechaniu kursorem na wybrany obiekt. Z jednego numeru IP można oddać w danej kategorii maksymalne jeden głos w ciągu 24 godzin.

Pomysłodawcą Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku” jest Roman Pikuła. Jego pasją od ponad 15 lat jest popularyzacja najciekawszych i najlepszych dokonań w dziedzinie odnawiania i modernizacji budowli oraz starych budynków. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych, które ukończono w danym roku i które wyróżniają się specyficznymi walorami. Co ważne, w Konkursie nie mogą brać udziału nowe obiekty.

Organizatorzy pragną wypromować i wesprzeć te działania, które ratują budowle i obiekty dziedzictwa narodowego. Chcą także propagować modernizacje, przebudowy i rozbudowy obiektów oraz urządzeń dla pozyskania efektów użytkowych i estetycznych, ale bez realizacji nowych inwestycji.

Szczecińska Trafostacja Sztuki jest miejscem unikatowym. Powstała w wyniku rewitalizacji zabytkowej transformatorowni przy ul. Świętego Ducha 4, która została zaprojektowana w 1912 roku, a swoją formą nawiązuje do najstarszego w Szczecinie Kościoła św. Jana. Odbywają się w niej targi, kongresy, konferencje, koncerty muzyki klasycznej i estradowej. 

Budynek jest podzielony na 4 strefy funkcjonalne: wystaw i obsługi widza, strefę biurową, strefę obsługi technicznej, strefę rezydencjonalną. W wyniku przebudowy na parterze powstała wielofunkcyjna sala o powierzchni ok. 400 m2, pozwalająca na realizację nie tylko wystaw, ale również koncertów, pokazów filmów czy alternatywnych przedstawień teatralnych. Odpowiednią akustykę sali zapewniają kurtyny akustyczne, kotary oraz akustyczny sufit. W hallu wejściowym znajduje się bar kawowy, recepcja, szatnia oraz czytelnia. Na pierwszym i drugim piętrze zlokalizowane są sale wystawowe o pow. ok. 108 m2 oraz zespoły pomieszczeń biurowych.

Inwestycja kosztowała ok. 16 mln złotych. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską.