Kontenery ożywiające uliczną przestrzeń, tereny poprzemysłowe wykorzystywane przez instytucje kultury oraz piwnice, w których nadal odbywa się produkcja lokalnego trunku. Szczecin ma z kogo brać przykład.

Współpraca między Szczecinem, a Europejską Stolicą Kultury 2015 jest jeszcze nieformalna, ale już obie strony prężnie działają. Potwierdzeniem tego jest udział naszego miasta w czeskim projekcie „Kontenery na świat”. Przez trzy dni w jednym z kontenerów prezentowali się szczecińscy artyści oraz instytucje, wśród których wymienić należy m.in. Akademię Sztuki, Trafostację Sztuki, Szczeciński Inkubator Kultury, Odra Zoo, 13 Muz, Uniwersytet Trzeciego Wieku itd. Licznym i różnorodnym wystawom towarzyszyły koncerty i pokazy filmów.

Prezentacja polskiego miasta wieńczyła w Pilznie trwającą od 10 maja akcję ożywiającą uliczną przestrzeń poprzez wystawienie dla ludzi trzydziestu kontenerów, w których prezentowano różnorodne działania kulturalne, sportowe, społeczne. Impreza zakończyła się 8 maja, w dniu Meliny Mercouri - inicjatorki Europejskich Miast Kultury, a co za tym idzie Europejskiej Stolicy Kultury.

Oprócz przedstawicieli kultury do Pilzna przyjechali również szczecińscy radni. Rozmawiali o dalszej współpracy obu miast. Dużym krokiem w tę stronę jest prawdopodobny przyjazd artystów z Pilzna i prezentacja stolicy piwa na sierpniowych regatach The Tall Ships Races 2013.

Radni zobaczyli także tereny po starym browarze, na których kwitnie życie kulturalne i słynny browar Pilsner Urquell, w kórego piwnicach od 1842 roku nadal część piwa produkowana jest wg tradycyjnych metod. Niektórym przypominało to piwnice, w których leżakuje szczecińska Starka. Przedstawiono im także ideę całej akcji „Kontenery na świat”.