To ogromne wyróżnienie. Filharmonia im. M. Karłowicza jako jedyna budowla z Polski znalazła się na liście 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej. „Jesteśmy dumni, że mogliśmy znaleźć się w gronie wybitnych realizacji, które zachwycają ludzi na całym świecie, i po raz kolejny gratulujemy autorom projektu”, przekazała rzeczniczka instytucji, Katarzyna Plater-Zyberk.
Minęło już 9 lat od otwarcia, a budynek szczecińskiej filharmonii cały czas zdobywa wyróżnienia. Właśnie został wpisany na prestiżową listę 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie, która została przygotowana przez globalny przewodnik po współczesnej architekturze C.guide autorstwa hiszpańskiej Fundacji Architektury Współczesnej. To zbiór projektów, które zdaniem autorów odpowiadają na wyzwania i możliwości współczesnej architektury na świecie.
– Jest to budynek stworzony dla miasta w północnej Polsce, które rekonstruuje skrzyżowanie, przy którym znajdował się przedwojenny Konzerthaus i które musiało odzyskać swoje centralne i historyczne znaczenie – mówią projektanci budynku w komentarzu do przewodnika C.guide. – Zakątek, od którego Filharmonia mogła rozpocząć proces przekształcania miasta.
Lista ma odzwierciedlać różnorodność strategii i podejść do radzenia sobie ze złożonością współczesnego krajobrazu. Obok szczecińskiej filharmonii znalazły się na niej m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sydney czy Lincoln Park Zoo Visitors Center w Chicago.
Budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprojektowała pracownia Barozzi/Veiga (Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga) z Barcelony. Inspiracją były organy, instrument wykorzystywany przez jednych z najbardziej utalentowanych kompozytorów: Bacha, Händla czy Moniuszkę. Jednocześnie projekt nawiązuje do historii miejsca, a kształtem – do hanzeatyckiej zabudowy miasta. Widać tę inspirację w monumentalnej, białej bryle z charakterystyczną linią stromych dachów ze strzelistymi wierzchołkami i trójwymiarową strukturą aluminiowo-szklanej elewacji.
„Lodowy pałac” jest nagradzany od samego początku. Zdobył wiele wyróżnień, w tym prestiżową Nagrodę im. Miesa van der Rohe w 2015 roku, a także pierwsze miejsce w konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii najlepszy projekt architektoniczny roku czy czwarte miejsce w plebiscycie 7 cudów Polski w 2015 roku.
Komentarze
7