To pytanie powraca każdego roku przy okazji znamiennej daty 26 kwietnia. Także i tym razem. 26 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do opuszczonego przez Niemców Szczecina. Dziś mijają 62 lata od tego historycznego momentu. Niezależnie od diagnozy jaką postawimy- wyzwolenie czy zdobycie- chwila ta rozpoczęła proces powrotu Szczecina w granice państwa polskiego.
Miasto opustoszało. Pozostała w nim jednak garstka tutejszych Polaków, którzy mieszkając tu w czasach hitlerowskich, z obawy przed Gestapo, podawali się za Niemców.
Generalnie jednak Szczecin - jak wiadomo - do 26 kwietnia 1945 r. był miastem zdecydowanie niemieckim. Stąd poddawanie w wątpliwość terminu „wyzwolenie”, ukutego przez propagandę komunistyczną. Jednak nie można odmówić takiemu nazewnictwu pewnych podstaw. W końcu teren Pomorza Zachodniego jest w swych korzeniach obszarem słowiańskim, z gruntu bardziej polskim niż niemieckim. Stąd można 16 kwietnia określić „dniem przywrócenia Szczecina polskiej macierzy”. Ziściły się dawno deklamowane słowa poety: „a orły białe, lotem błyskawicy, opadną na dawnej Chrobrego granicy”.
Komentarze
1