Radni Miasta mają w planach zaciągnięcie kredytu na finansowanie zadań inwestycyjnych Szczecina w latach 2009-2013. Maksymalny okres spłaty kredytu ustala się do końca 2034 roku.
Kredyt z Banku Rozwoju Rady Europy z siedzibą w Paryżu
Kredyt do wysokości 300 000 000 zł (lub jego wartości w walucie wymienialnej) w Banku Rozwoju Rady Europy z siedzibą w Paryżu, to propozycja szczecińskich radnych na dzisiejszą XXXVII zwyczajną sesję. Kredyt miałby być przeznaczony na sfinansowanie zadań inwestycyjnych miasta, głównie w zakresie transportu i komunikacji, edukacji i nauki, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, kultury, kultury fizycznej, turystyki i rekreacji.
Tylko CEB jest w stanie udzielić kredytu Szczecinowi na tak długi okres
Szczecin wybrał Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank), ponieważ jako jedyny jest w stanie udzielić Szczecinowi kredytu na tak długi okres – 25 lat, bez żądania jakichkolwiek prowizji. W tym brak prowizji przygotowawczej oraz prowizji za niewykorzystanie jakiejkolwiek części kredytu. Również oprocentowanie kredytu proponowane przez CEB jest na niższym poziomie, w porównaniu do innych komercyjnych banków, działających na rynku polskim oraz na rynkach międzynarodowych. Oprocentowanie ustala się według reguły: EURIBOR 3M lub WIBOR 3M + marża Banku, a karencja w spłacie to okres 5 lat.
Bank jest instytucją finansową Rady Europy
Bank Rozwoju Rady Europy powstał w 1956 roku. Jest najstarszą Europejska instytucją finansową, w której udziałowcem jest również Polska. Bank jest instytucją finansową Rady Europy, udzielającą pożyczek krajom członkowskim. CEB przyznaje pożyczki w wysokości 50% całkowitego kosztu netto inwestycji lub projektu.
Komentarze
0