Jest szansa na rewitalizację Śródmieścia. Wszystko zależy od JESSICI. I nie chodzi tu bynajmniej o jakąś bogatą Amerykankę, która chce zainwestować swój majątek w renowację centrum Szczecina.

JESSICA odmienia Berlin

 

JESSICA to nowa inicjatywa polityczna i wspólne przedsięwzięcie m.in. Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rzecz zrównoważonego rozwoju miejskiego. „Obecnie z JESSICI korzysta Berlin” - powiedział przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wziął udział w konferencji dotyczącej inicjatywy, zorganizowanej w szczecińskiej siedzibie Sejmiku Wojewódzkiego – „W stolicy Niemiec ma zostać zrealizowany projekt zakładający zmianę biegu ulic, aby zwiększyć powierzchnią komercyjną i wrócić do historycznej zabudowy.” Michał Lubieniecki, wysłannik EBI dodał, że dzięki nowemu unijnemu programowi, Berlin nie będzie musiał sięgać po wysokie kredyty. Według niego, inicjatywą bezwzględnie powinno się zainteresować jak najwięcej podmiotów znajdujących się w grodzie Gryfa m.in. Urząd Miejski czy Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Bez ich zaangażowania, nie będzie mowy o sukcesie JESSICI w Szczecinie.

 

Śródmieście to nawarstwienie różnych problemów

 

Po przedstawicielu EBI głos zabrała wysłanniczka Urzędu Miejskiego – Grażyna Kulpa – Jarocka. Według niej, szczecińskim władzom zależy na rewitalizacji Śródmieścia, ale bezpośrednio tą kwestią zajmują się trzy spółki, którym powierzono to zadanie: Szczecińskiemu Centrum Renowacyjnemu, Towarzystwu Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” oraz Szczecińskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. „Śródmieście to nawarstwienie różnych problemów: społecznych, ekonomicznych, architektonicznych itd.” – dodała przedstawicielka Urzędu Miejskiego i oddała głos podmiotom odpowiedzialnym za renowację kamienic.

 

STBS bierze się za królową Jadwigę

 

Najpierw STBS przedstawiła swoje plany rewitalizacyjne, które oprócz gruntownej modernizacji, remontu, a nawet wyburzeniu kamienic zakładają stworzenie rekreacyjnego ciągu pieszo – rowerowego przez kwartały znajdujące się między ulicami: królowej Jadwigi, Bohaterów Getta Warszawskiego, Wojska Polskiego oraz alei Piastów. Ciąg ten ma być alternatywą dla handlowej Alei Wojska Polskiego. Co weekend w tym rejonie ma się odbywać również pchli targ dla hobbystów oraz warsztaty i wystawy plastyczne (w jednej z kamienic bardzo dobrze funkcjonuje pracownia plastyczna). W kwartale 23, który jako pierwszy zostanie poddany renowacji, zostaną wyburzone trzy kamienice, które są obecnie w fatalnym stanie technicznym.

 

Po Dziennikarskiej czas na Śląską

 

Następnie swoje plany przedstawił TBS Prawobrzeże, który ma na swoim koncie już sukcesy, jeśli chodzi o renowację kamienic (ulica Dziennikarska w Dąbiu). Pierwsza śródmiejska kamienica przy ulicy Śląskiej jest już remontowana. Modernizacje będą polegać na przesiedlaniu ludzi niepłacących czynszów do innych mieszkań należących do TBS Prawobrzeże. Następnie kamienice zostaną przebudowane i wyremonotowane, a nowe mieszkania zostaną oddane „pod klucz”. Wewnątrz kwartałów zostaną wyburzone szpecące garaże, a w ich miejsce zasadzi się roślinność. Rejon Szczecina, który będzie rewitalizować spółka to ulice: Więckowskiego, Śląska, Obrońców Stalingradu oraz aleja Wojska Polskiego.

 

Maciuś ciągle żywy

 

Jako ostatnie, zaprezentowało się Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Dominik Górski, który zastępował prezesa znajdującego się w szpitalu, przyznał, że od 2002 roku spółka przestała się rozwijać. „Żeby przezwyciężyć regres, potrzebny jest kapitał unijny, ponieważ lokalny, zainteresowany naszymi kamienicami, jest zbyt słaby. Wydaje się, że SCR jest stworzony dla JESSICI, a JESSICA dla SCR” – stwierdził przedstawiciel tej spółki. Kwartały kamienic, które podlegają spółce to ulice: Jagiellońska, Rayskiego, Śląska, Obrońców Stalingradu oraz aleja Wojska Polskiego. Centrum tego obszaru to plac Zamenhofa.

200 lokali w kamienicach należących do SCR jest obecnie pusta i czeka na rewitalizację już od 2 lat. SCR przeprowadziło kilkakrotnie przetargi, które nie przyniosły zwycięzcy, dlatego też JESSICA wydaje się być dużą szansą dla niego. Jednakże SCR chce już w tym roku rozpocząć rewitalizację tych kamienic. Problemem jednak okazuje się popularny Maciuś, czyli szkoła podstawowa znajdująca się przy ulicy Obrońców Stalingradu, o którą rozegrała się już zażarta walka. Przedstawiciel SCR pokazał dwa warianty zagospodarowania wnętrza kwartału znajdującego się za Maciusiem. Nie krył, że szkoła podstawowa, jest poważnym problemem uniemożliwiającym stworzenie „serca Szczecina”. Według niego, oprócz problemu zajmowania dużej przestrzeni, pojawia się sprawa dofinansowania pochodzącego z funduszy unijnych. Poza tym takie „serce Szczecina” uzupełniłoby planowaną Szczecińską Strefę Pieszą oraz Szczecińską Strefę Kultury. W obu wariantach (z Maciusiem lub bez) pod placem ma powstać parking podziemny.