Spotkania online, przeglądy, bookcrossing, wystawa – tegoroczna edycja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich da mieszkańcom Szczecina wiele możliwości, by porozmawiać o książkach i poznać szczecińskie wydawnictwa.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia, a data ta została wybrana nieprzypadkowo jako symbol dla literatury światowej. W tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.
Pomysł organizacji święta zrodził się w hiszpańskiej Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano tego dnia kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Dom Kultury 13 Muz, Książnica Pomorska w Szczecinie i Inkubatorem Kultury serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w wydarzeniach.
Program Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
13 MUZ
23 kwietnia, godz. 13:30, spotkanie na temat ochrony własności intelektualnej oraz korzystania z zasobów kultury z legalnych źródeł
Spotkanie skupia się na zagadnieniach z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej. Podczas spotkania specjalistka opowie, jak bezpiecznie korzystać z zasobów kultury w życiu codziennym z poszanowaniem praw twórcy.
Prowadząca, Sara Dobrzańska – adwokat, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej, prawnik w Fundacji Legalna Kultura, w której odpowiada za wzmacnianie świadomości prawnej odbiorców kultury – przybliży uczestnikom problematykę z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz korzystania z zasobów kultury z legalnych źródeł.
23 kwietnia, godz. 18:00, Spotkanie na temat wydawnictw szczecińskich i nagród literackich
Rynek wydawniczy oferuje każdego roku bogatą ofertę nowych publikacji. Jak wygląda podsumowanie 2020 roku? Z perspektywy Szczecina będzie mowa o wydawnictwie Forma i literackich tendencjach na podstawie kwartalnika Elewator, o nominacjach i nagrodach do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia przyznawanej przez Kurier Szczeciński od 2012 r. dla najlepszej autorki, a także o bogato ilustrowanych wydawnictwach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz naukowych publikacjach Uniwersytetu Szczecińskiego.
Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz”: https://www.youtube.com/channel/UCP9YJJxwYuhkugW4_ykcopQ
24 kwietnia, godz. 16:00, otwarcie wystawy na temat domeny publicznej
Wystawa dotyczy tematu domeny publicznej, czyli twórczości, z której można korzystać bez ograniczeń, gdyż autorskie prawa majątkowe wygasły lub twórczość ta nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to jest popularną nazwą, zgodnie z którą twórczość dostępna dla każdego jest warunkiem swobodnego rozwoju kultury i nauki. Pojęcie domeny publicznej stosuje się również do twórczości, która nie ma finansowych lub instytucjonalnych barier publicznego wykorzystania – dostępnych na tzw. wolnych licencjach. Dzięki domenie publicznej na wystawie pojawią się wizerunki m.in. Braci Lumière, Fryderyka Chopina czy Witkacego.
Wystawa w Galerii Foyer czynna do 16.05.2021 (do 25.04. tylko online) od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
23 kwietnia, godz. 15:00, akcja bookcrossing
Akcja odbędzie się w kilku miejscach jednocześnie, obejmie otoczenie zielone czterech filii: nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8), nr 28 (pl. Lotników 7), nr 48 (ul. Rydla 93) oraz nr 54 – ProMedia (al. Wojska Polskiego 2).
– Zazwyczaj rozdawaliśmy książki przechodniom z ręki do ręki, jednak z racji sytuacji pandemicznej zmieniliśmy formułę. W tym roku książki będą oznaczone, zapakowane w woreczki foliowe, każda i umieszczone w przestrzeni miejskiej: na ławkach czy murkach, skąd czytelnik będzie mógł wziąć książkę do domu – mówi Anna Rutkowska, kierownik działu promocji MBP w Szczecinie. Książek oczywiście nie trzeba oddawać do biblioteki, ale warto potem przekazać ją dalej w myśl idei „uwalniania książek” i szerzenia czytelnictwa.
W tym roku będzie można znaleźć literaturę polską i zagraniczną dla dorosłych, w tym dużo powieści, zarówno kryminalne, sensacyjne czy obyczajowe. Do rozdania jest aż 100 książek.
– Akcja cieszy się popularnością od wielu już lat, książki zawsze bardzo szybko się rozchodzą. Mieszkańcy są mili zaskoczeni – przyznaje Rutkowska.
KSIĄŻNICA POMORSKA
23 kwietnia, godz. 16:00, Książnicowy Top; godz. 17:00, Szczecińskie książki 2020: prezentacje szczecińskich wydawnictw,
Każdemu chociaż raz przyszło czekać w kolejce, by wypożyczyć jakąś książkę. „Książnicowy Top” to zestawienie pozycji książkowych najchętniej i najczęściej wypożyczanych przez czytelników korzystających z Wypożyczalni Głównej. Tytuły zostały podzielone na pięć kategorii: romans, sensacja, kryminał, lektury szkolne oraz fantastyka.
Premiera na Facebooku Książnicy Pomorskiej: https://www.facebook.com/ksiaznicapomorska.
A po „Książnicowym Topie” odbędzie się prezentacje szczecińskich wydawnictw z 2020 roku, przygotowane przez szczecińskich wydawców we współpracy z Książnicą Pomorską.
23 kwietnia, godz. 19:00, Ogłoszenie laureatów projektu „ProzaTory Zachodniopomorskie. Antologia 2021”
W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Szczecinie zostanie ogłoszona lista laureatów projektu „ProzaTory Zachodniopomorskie. Antologia 2021”, organizowanego przez Książnicę Pomorską w Szczecinie. Początek transmisji o godz. 19.00: https://www.facebook.com/ksiaznicapomorska
Teksty laureatów zostaną wydane przez Wydawnictwo Książnicy Pomorskiej w antologii „ProzaTory Zachodniopomorskie. Antologia 2021”, której prezentacja odbędzie się podczas festiwalu „ProzaTory Zachodniopomorskie. Festiwal 2021”, który planowany jest na połowę czerwca 2021. Antologia zostanie również udostępniona w formie cyfrowej. Projekt jest adresowany do młodych autorów (limit wieku: 35 lat) tekstów prozatorskich, związanych regionem Pomorza Zachodniego.
INKUBATOR KULTURY
24 kwietnia, godz. 11:00-12:30, spotkanie na temat domeny publicznej i dozwolonego użytku
Bezpłatne warsztaty online w INKU pt. „Domena Publiczna i dozwolony użytek utworów”. poprowadzi nieoceniony specjalista Andrzej Oryl – radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie, zajmujący się sprawami z zakresu nowych technologii, prawa autorskiego i ochrony danych osobowych oraz członek American Intellectual Property Law Association (AIPLA).
Z jakich zasobów – fotografii, literatury, grafiki, malarstwa, muzyki można korzystać, zapożyczać i przetwarzać na użytek własny, a nawet komercyjny? Gdzie szukać takich zasobów i jak z nich można korzystać? Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady (i przyczyny) przechodzenia utworów do tzw. domeny publicznej, a także najważniejsze przypadki dozwolonego użytku, pozwalającego na korzystanie z cudzych utworów chronionych prawami autorskimi.
Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSeN…/viewform
Więcej informacji: https://inku.pl/2021/04/19/domena-publiczna-i-dozwolony-uzytek-utworow-warsztaty-online-w-inku/?fbclid=IwAR0EAX4-e1VaPGgdgw4WfRbvlbfnqI5CoTGQgZzgGu6WiCjRvWMowEpies0
Do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw autorskich dołączają również FiKa oraz Pocztowa 19 – Kamienica w Lesie.
„Po raz pierwszy na Pocztowej 19 świętujemy najważniejszy dzień dla przestrzeni z książką. Dziś jest ostatni moment, abyście do zakupów książkowych mogli wybrać sobie dowolną kawę gratis. Książki, które dla Was tu wybrałam, są często niedostępne w księgarskich hurtowniach. To najstaranniej wydane samodzielnie książki, szczecińskie i nie tylko. Książkom zawdzięczam mnóstwo, a moja pozwala mi tworzyć dla Was tę kawiarnię z książkami”, czytamy na Facebooku księgarni.
Z kolei FiKA zaprasza do wysłuchania rozmowy z Markiem Stelarem, szczecińskim pisarzem, który znalazł się w gronie nominowanych na tzw. „długiej liście” do Nagrody Wielkiego Kalibru. Na zwycięzcę czeka statuetka oraz nagroda w wysokości 25 tys. złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia.
Na spotkaniu nie zabraknie rozmów o „Intruzie” – książce, która dala Stelarowi nominację do nagrody. Powieść opowiada o dwóch braciach po dwóch stronach barykady – zamknięty w sobie cichy urzędnik kontra funkcjonariusz ABW, który zdradził. A co wspólnego miała tajemnicza, choć z pozoru naturalna śmierć ojca braci ćwierć wieku wcześniej? Dokąd prowadzą pozostawione znaki?
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/5185521391518571
Komentarze
1