Coraz większe zainteresowanie wzbudzają podyplomowe studia pedagogiczne, zarówno wśród młodych ludzi będących po licencjacie, jak i osób starszych mających na koncie pewien staż zawodowy. Studia z pedagogiki rozwijają wiele przydatnych umiejętności cenionych nie tylko w oświacie, ale wielu innych branżach. To także sposób na rozwój kompetencji miękkich, niezwykle ważnych na rynku pracy. Jakie konkretne korzyści dają podyplomowe studia pedagogiczne?

Dlaczego warto studiować pedagogikę w ramach studiów podyplomowych?

Choć kojarzone są zwykle z zawodem nauczyciela, studia pedagogiczne mogą okazać się świetnym wyborem dającym wszechstronne umiejętności. Pedagogika łączy się z psychologią i socjologią. Dzieli się na wiele specjalizacji, takie jak resocjalizacja, logopedia, różne nurty terapeutyczne: arteterapia, muzykoterapia i wiele innych. Z pełną ofertą studiów można zapoznać się na stronie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na stronie: https://studia-pedagogiczne.pl/.

Pedagogika daje pewny zawód w szkolnictwie i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jest także szansą na rozwinięcie kompetencji miękkich, które mogą okazać się niezbędne w branży HR i rekrutacyjnej, a także na stanowiskach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Sama forma studiów podyplomowych może okazać się bardzo atrakcyjna dla osób, którym zależy na szybkim rozwoju i uzyskaniu konkretnych umiejętności oraz uprawnień. Niektóre kierunki studiów podyplomowych mają charakter kwalifikacyjny i przygotowują do zawodu, więc świadectwo potwierdza nabyte kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą w szkole i placówkach opiekuńczych..

Kto może zapisać się na podyplomowe studia pedagogiczne?

Warunkiem przyjęcia na podyplomowe studia pedagogiczne jest posiadanie dyplomu studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich. Nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia, by rozpocząć przygodę z pedagogiką, ale do nabycia kwalifikacji konieczne będzie posiadanie przygotowania pedagogicznego. Program nastawiony jest na przekazanie skondensowanej, praktycznej wiedzy w taki sposób, by każdy słuchacz kwalifikacyjnych kierunków studiów podyplomowych ukończył edukację, będąc samodzielnym specjalistą gotowym do wykonywania zawodu.

Podyplomówka z pedagogiki może być także kolejnym etapem uzupełniającym już zdobyte wykształcenie o pokrewnej tematyce. Oferta skierowana jest m.in. do absolwentów licencjackich lub magisterskich studiów pedagogicznych, socjologicznych i psychologicznych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę.

Jaką pracę można wykonywać po ukończeniu studiów pedagogicznych?

Ukończenie kwalifikacyjnych kierunków studiów pedagogicznych umożliwia rozpoczęcie pracy w szkolnictwie i wszelkich placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych. Jedną z opcji jest praca w charakterze pedagoga szkolnego lub nauczyciela przedmiotowego. Dla wielu absolwentów otwiera się możliwość pracy w specjalnych nurtach pedagogicznych, np. Montessori. Dyplom zezwala na pracę terapeutyczną lub kryzysową z młodzieżą i dziećmi o szczególnych potrzebach (np. niedosłyszących), pozbawionych opieki rodzicielskiej lub niedostosowanych społecznie.

Ukończenie studiów pedagogicznych pozwala także otrzymać pracę w sądach, zakładach poprawczych i karnych, placówkach ochrony zdrowia, instytucjach profilaktyki społecznej, ośrodkach uzależnień, schroniskach, stowarzyszeń edukacyjnych. Dyplomowani pedagodzy znajdą zatrudnienie także w działach szkoleniowych różnych przedsiębiorstw.